fot. ipn.gov.pl

Ukraina: W Żytomierzu rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej

W Żytomierzu rozpoczęły się w czwartek X Dni Kultury Polskiej wraz z XXIII Międzynarodowym Festiwalem Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”. Obwód żytomierski jest największym skupiskiem społeczności polskiej na Ukrainie.

Wydarzenia te poświęcone są obchodom Roku Josepha Conrada i odbywają się pod honorowym patronatem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego – poinformowała PAP w rozmowie telefonicznej Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

„Organizując takie imprezy pokazujemy, że jako Polacy jesteśmy związani z tą ziemią, jesteśmy tutaj, byliśmy i będziemy” – powiedziała.

Dni Kultury Polskiej zainaugurowało w czwartek seminarium naukowe o roli wybitnych osobistości w kulturze i historii oraz wystawa prac plastycznych zainspirowanych twórczością Conrada (właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski). Ten Polak, w świecie anglosaskim znany jako Joseph Conrad, urodził się w Berdyczowie w dzisiejszym obwodzie żytomierskim.

W kolejnych dniach zaplanowano różnorodne przedsięwzięcia, w tym konferencję „Pamięć i Odpowiedzialność: Operacja Polska NKWD na Żytomierszczyźnie w latach 1937-1938” oraz wystawę poświęconą ofiarom tej zbrodni.

Dni Kultury Polskiej zakończą się w niedzielę koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który wystąpi w Żytomierskim Ukraińskim Teatrze Akademickim.

Według spisu powszechnego z 2001 roku obwód żytomierski jest największym skupiskiem mieszkających na Ukrainie Polaków. Oficjalnie jest ich tutaj prawie 50 tysięcy i stanowią 3,53 proc. mieszkańców tego regionu.

PAP/RIRM

drukuj