„Tym, którzy nie powrócili z morza…” – w sobotę koncert w Szczecinie

W sobotę 10 czerwca na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbędzie się koncert: „Tym, którzy nie powrócili z morza…”. Wydarzenie jest uhonorowaniem pamięci o osobach, które związały swoje życie z morzem, a ono zabrało ich na wieczną wachtę.

Opera na Zamku zaprasza na koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…”, który rozpocznie się 10 czerwca o godz. 22.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Upamiętnienie ludzi, którzy zginęli na morzu odbywa się od 20 lat. Koncert tradycyjnie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie. Muzyce będzie towarzyszyć gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru.

„W tym roku podczas koncertu publiczność usłyszy „Symfonię pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło tego kompozytora należy do najsłynniejszych utworów II połowy XX wieku. Mimo że powstał w latach 70-tych, faktycznie ujrzał światło dzienne na początku lat 90-tych. Do jego niezwykłej popularności przyczynili się Brytyjczycy, dla których utwór okazał się wyjątkowym odkryciem w historii muzyki (…). W każdej z trzech części utworu pojawia się motyw matki cierpiącej po śmierci dziecka. Pierwszą część „Symfonii” kompozytor opiera na XV-wiecznej pieśni religijnej – „Lamencie świętokrzyskim”. W drugiej części Górecki wykorzystał słowa wyryte przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 r. Trzecie ogniwo to śląska piosenka ludowa o zrozpaczonej matce poszukującej syna zabitego w jednym z powstań śląskich” – informują organizatorzy.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl