„Tym, którzy nie powrócili z morza…” – o 22.00 w Szczecinie koncert poświęcony pamięci ludzi morza

„Tym, którzy nie powrócili z morza…” – to hasło wydarzenia, które co roku odbywa się w Szczecinie. Koncert poświęcony pamięci ludzi, którzy z morzem związali swoje życie rozpocznie się dziś o godz. 22.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Na największym cmentarzu w Polsce i trzecim co do wielkości w Europie, na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie znajdują się groby tych, którzy nie powrócili z morza. To ich pamięci dedykowany jest koncert, który cyklicznie odbywa się w tym miejscu.

Jak podkreśla Magdalena Jagiełło-Kmieciak, rzecznik Opery na Zamku w Szczecinie, dziś będzie można usłyszeć utwory, które pokazują afirmację życia to, że powinniśmy kochać to, co jest wokół, oraz pokazują to jak niebezpieczne są żywioły.

– Tutaj akurat tym żywiołem jest woda, która pochłonęła wiele ofiar. Hołd składamy, marynarzom – ludziom morza, którzy udają się w rejs niezależnie od pogody, mimo sztormów i poświęcają swoje życie, również dla nas – wskazuje Magdalena Jagiełło-Kmieciak.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie  wykonają dwa dzieła.

– Pierwsze – mniejsze – to będzie „Stabat Mater” Marka Jasińskiego. Moim zdaniem chyba najlepszy utwór tego autora. A drugi utwór, główne danie, czyli „Msza Wschodu Słońca” norweskiego kompozytora, który komponuje w Nowym Jorku Ola Gjeilo. Jest to utwór, który urzeka prostotą, zachwyca takimi nawiązaniami do muzyki filmowej – akcentuje Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny i dyrygent chóru akademickiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Koncert poprzedzi ceremonia morska z udziałem studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.

– Będzie wybijanie szklanek czyli dzwonów, to jest taki symbol pracy na statku, na dowolnej jednostce morskiej. Będzie także puszczanie wianków na wodzie, bo przed sceną jest przepiękna wielka fontanna, tam będą te wianki, które są pewnym hołdem dla tych, którzy stracili życie – podkreśla Magdalena Jagiełło-Kmieciak.

Koncert w Szczecinie rozpocznie się o godz. 22.00.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj