[TYLKO U NAS] Z. Rau: Jesteśmy coraz bardziej cenionym sojusznikiem w ramach NATO

Jesteśmy coraz bardziej pożądanym, cenionym sojusznikiem w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, bo zapewniamy bezpieczeństwo w naszej części Europy – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wojewoda łódzki Zbigniew Rau, kandydat do Sejmu.

Wkrótce w Libanie służbę rozpocznie polski kontyngent liczący 250 żołnierzy. Podczas wtorkowej konferencji w Nowej Dębnie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że „wkrótce polskie błękitne hełmy znowu będą niosły pokój ludziom, spokój i bezpieczeństwo”.

– Jest to bez wątpienia wynik podmiotowej polityki zagranicznej, którą prowadzi rząd Zjednoczonej Prawicy. Ta podmiotowość jest możliwa, dlatego że przeznaczamy dużo więcej środków i zaangażowania władz publicznych w rozbudowę naszych sił zbrojnych. Przypomnę, że mamy piąty rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. W związku z tym jesteśmy coraz bardziej pożądanym, cenionym sojusznikiem w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, bo zapewniamy bezpieczeństwo w naszej części Europy. Kiedy rośnie nasza pozycja w NATO, ale także w wymiarze międzynarodowym, to rzeczą naturalną jest to, że wracamy do struktur pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych – powiedział Zbigniew Rau.

Kandydat do Sejmu zaznaczył, że „obecność naszych żołnierzy w strukturach ONZ jest bardzo stara”.

– Trzeba pamiętać, że występowaliśmy tam jako siła zbrojna państwa satelickiego, państwa całkowicie uzależnionego od sowieckiej racji stanu. To był element takiej obecności Związku Sowieckiego w wymiarze międzynarodowym – zauważył.

Zbigniew Rau podkreślił jednak, że „teraz wracamy do tej roli jako państwo podmiotowe, suwerenne, przede wszystkim demokratyczne”.

– To wszystko pozwala na nawiązanie do naszej wielowiekowej tradycji walki o naszą i waszą wolność. To takie XIX wieczne hasło naszych żołnierzy. Z tym, że dzisiaj – zważywszy na pozycję Polski w świecie i reformy, które udaje się w Polsce przeprowadzić – należy do tej wolności dodać także dobrobyt, harmonię społeczną i stabilność polityczną – wskazał wojewoda łódzki.

Cała rozmowa ze Zbigniewem Rauem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj