[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: Musimy dbać o to, żeby poprawić efektywność energetyczną

„Musimy przede wszystkim dbać – w ramach polityki energetycznej – o to, żebyśmy poprawili efektywność energetyczną, (…) żebyśmy mniej zużywali energii elektrycznej, żebyśmy zwracali uwagę na to, aby coraz więcej energii elektrycznej zużywać długoterminowo” – powiedział w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista Sławomir Horbaczewski.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, że nie będzie podwyżek cen energii w Polsce. Sławomir Horbaczewski wskazał w tym kontekście, że „to, co powiedział premier, jest głęboko przemyślane i uwzględnia wszystkie elementy, czyli zrównoważenie społeczno-gospodarcze”.

– Energetyka jest bardzo ważnym obszarem społeczno-gospodarczym. Ostateczne ceny dla części odbiorców – najważniejszej części z punktu widzenia polityki rządu, czyli gospodarstw domowych – są zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dopiero po takim zatwierdzeniu możemy mówić o cenach energii elektrycznej na dany rok. (…) Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy mamy bardzo istotny element kosztotwórczy w cenach energii elektrycznej tzw. zezwoleń na emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Te zezwolenia podrożały w ostatnim czasie kilkukrotnie, bo są kształtowane w wolnym obrocie giełdowym – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Ekonomista zaznaczył, że „najbardziej istotne jest to, że politykę energetyczną powinniśmy uprawiać – czy patrzeć na nią – w bardzo długiej perspektywie”.

– W Polsce toczy się dzisiaj dyskusja nad tzw. polityką energetyczną Polski do roku 2040. Ministerstwo Energii opublikowało jej założenia. Powinniśmy poświęcić bardzo dużo uwagi, aby ta polityka była strategicznie dla nas właściwa i odpowiednia. (…) Bardzo dobrze, że premier zabrał głos, bardzo dobrze, że przeciął jednoznacznie dyskusje na ten temat. Nie powinniśmy za dużo o tym rozmawiać, zanim nie będziemy mieli o czym rozmawiać – podkreślił.

„Jeżeli mielibyśmy do czynienia z jakąkolwiek zmianą cen to oczywiście w obszarze gospodarczym, czyli dla dużych przedsiębiorstw, bo one prowadzą własną politykę, dbają o swoje interesy w dłuższej perspektywie i zwracają uwagę na to, co się wydarzy w przestrzeni publicznej w najbliższym czasie” – mówił Sławomir Horbaczewski.

– Musimy przede wszystkim dbać – w ramach polityki energetycznej – o to, żebyśmy poprawili efektywność energetyczną, (…) żebyśmy mniej zużywali energii elektrycznej, żebyśmy zwracali uwagę na to, aby coraz więcej energii elektrycznej zużywać długoterminowo. Polska już dzisiaj zużywa kilkanaście procent energii elektrycznej z tzw. odnawialnych źródeł energii, czyli tych źródeł, które nie zanieczyszczają środowiska w takim stopniu, jak np. paliwa kopalne. To jest naturalny proces, do którego systematycznie będziemy dochodzili. Wydaje mi się, że słowa premiera Mateusza Morawieckiego uspokoiły sytuację i wskazały, że powinniśmy bardzo poważnie podchodzić do tak istotnego elementu, jak ceny energii elektrycznej – wskazał ekonomista.

Cała rozmowa ze Sławomirem Horbaczewskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl