fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] Prof. Karski: Po raz kolejny wraca problem tego, czy Niemcy powinni angażować się w Nord Stream 2

Po ostatnich wydarzeniach, jakie miały miejsce na Wyspach Brytyjskich (otrucie Siergieja Skripala i jego córki – przyp. red.) kolejny raz wraca problem tego, czy Niemcy powinny angażować się w Nord Stream 2. Zwłaszcza, że jest to przedsięwzięcie natury politycznej – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja europoseł Karol Karski.

Profesor odniósł się w ten sposób do listu brytyjskich polityków ws. zablokowania Nord Stream 2. W piśmie do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona 17 brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, zaapelowało o sprzeciw wobec budowy gazociągu. [czytaj więcej]

To kolejny taki głos w ostatnim czasie. W minionym tygodniu 39 amerykańskich senatorów w liście do ministra skarbu USA zadeklarowało swój sprzeciw wobec budowy magistrali gazowej z Rosji do Niemiec.

Warto zaznaczyć, że głosy te pojawiły się w czasie, gdy Theresa May oskarża Federację Rosyjską o próbę otrucia byłego podwójnego agenta i jego córki na terenie Wielkiej Brytanii.

Z państwem objętym sankcjami nie robi się interesów – komentuje europoseł prof. Karol Karski.

– Jeśli w tej chwili na forum Unii Europejskiej mówimy o reakcji po tego typu działaniach, jakie miały miejsce na Wyspach Brytyjskich, to naturalnie wraca problem tego, czy Niemcy – państwo europejskie, będące jednym z podmiotów Unii – powinny angażować się w takie przedsięwzięcie jak Nord Stream 2. Jeśli mamy do czynienia z państwem, na które nałożone są sankcje, a takim jest Rosja, to nie robi się z nim takich interesów, tym bardziej, że Nord Stream 2 to nie tyle przedsięwzięcie natury gospodarczej, co politycznej – wskazuje eurodeputowany.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec agresywnej polityki Rosji.

Dziś natomiast polski premier będzie rozmawiał w Warszawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wśród poruszanych tematów znajdzie się sprawa Nord Stram 2.

RIRM

drukuj