fot. bierzwnik.szczecin.lasy.gov.pl

[TYLKO U NAS] Prof. dr hab. L. Płotkowski o przesunięciu LP do resortu rolnictwa: Gospodarka leśna zrobiła postęp w momencie, kiedy wyodrębniła się z rolnictwa i przestała być dodatkiem do gospodarstwa rolnego

Gospodarka leśna zrobiła postęp w momencie, kiedy wyodrębniła się z rolnictwa, kiedy przestała być tylko dodatkiem do gospodarstwa rolnego, a stała się samodzielną dziedziną ludzkiej działalności – podkreślał prof. dr hab. Lech Płotkowski w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Profesor nauk leśnych z SGGW skomentował w ten sposób przesunięcie Lasów Państwowych do resortu rolnictwa w wyniku rekonstrukcji rządu.

W wyniku rekonstrukcji rządu Lasy Państwowe mają zostać przesunięte do resortu rolnictwa. Zapowiadane zmiany rodzą wśród leśników obawy o polskie lasy.

– Próbuję dopatrzeć się w tej propozycji jakichś pozytywów. Trudno mi jednak znaleźć jasne, pozytywne rozwiązania. (…) Nie chcę powiedzieć, że system władzy, jaki istnieje, paraliżuje państwo czy jest nieskuteczny, ale zawsze – w miarę możliwości – szukamy rozwiązań, które prowadzą do poprawy stanu lasów, jak również odbioru społecznego, a ten system władzy jest trochę ułomny, bo ma formę nadzoru. W odniesieniu do Lasów Państwowych, lasów Skarbu Państwa, jest skuteczny, natomiast ciągle oczekujemy zmian w nadzorze funkcjonowania lasów, które nie stanowią własności Skarbu Państwa. To też jest wielki majątek – blisko 20 proc. wszystkich naszych lasów – wskazywał prof. dr hab. Lech Płotkowski.

Do tej pory nadzór nad Lasami Państwowymi obejmowało Ministerstwo Środowiska. Zdaniem gościa „Aktualności dnia”, jest to właściwsze rozwiązanie, niż włączenie lasów do kompetencji resortu rolnictwa.

– Lasy w Europie, również z całą komplikacją naszej sytuacji historycznej, rozwinęły się. Gospodarka leśna zrobiła postęp w momencie, kiedy wyodrębniła się z rolnictwa, kiedy przestała być tylko dodatkiem do gospodarstwa rolnego, a stała się samodzielną dziedziną ludzkiej działalności – zaznaczył profesor nauk leśniczych.

– Akcent związany z gospodarką leśną kładziony jest coraz bardziej na kwestię ekologiczną, czyli ochronę środowiska. Myślę, że powiązania z kwestią ekologii byłyby właściwsze z tego względu, że zainteresowanie społeczeństwa coraz bardziej przyciągają sprawy ekologii i ochrony środowiska – argumentował.

Prof. dr hab. Lech Płotkowski odniósł się także do kwestii ewentualnej prywatyzacji lasów w Polsce i skutków, jakie niósłby za sobą ten pomysł.

– Lasy są źródłem kształtowania naszego ekonomicznego standardu życia. Uważam, że jest to wielki dar, ale jednocześnie niebezpieczeństwo – chęć korzyści może przysłonić nam sprawy przyszłości. Las jest formacją klimaksową; on w zasadzie pojawi się sam i wszędzie, ale nie będzie to taki las, który by nam się marzył. Przeczulenia nigdy za dużo w tym temacie. Z tego względu, że zmiana własności w kierunku prywatyzacji może zubożyć podaż – wytwarzanie przez lasy tego, co się nazywa dobrem publicznym – podkreślał gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. dr. hab. Lechem Płotkowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl