facebook.com/AfricanMusicSchool

[TYLKO U NAS] M. Choiński o budowie pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowej Afryki: Zaczęliśmy budowę fundamentów. Plan jest taki, żeby do końca tego roku postawić 3 klasy

Zaczęliśmy budowę fundamentów. Plan jest taki, żeby do końca tego roku postawić 3 klasy, potem 5, a w sumie chcemy ich mieć 10. Mamy także pomysł na studio nagraniowe, małą salę koncertową oraz hotel dla muzyków, którzy przyjeżdżają głównie z Polski i uczą dzieci grać na instrumentach. Cały projekt planujemy ukończyć do 2025 roku. Teraz prowadzimy zbiórkę pieniężną na ukończenie pierwszych trzech klas – powiedział Marcin Choiński, koordynator projektu African Music School, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Projekt budowy pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowej Afryki zrodził się w 2016 roku z inicjatywy misjonarza brata Benedykta Pączki, kapucyna. Więcej o projekcie można przeczytać [tutaj].

– Projekt narodził się w 2016 roku z inicjatywy polskiego misjonarza brata Benedykta Pączki i od tego czasu ruszyła zbiórka oraz fan page, na którym zachęcamy Polaków, żeby wsparli to przedsięwzięcie. To wszystko narodziło się z akcji „Instrumenty zamiast broni”, to znaczy brat, który tam mieszka od 7 lat zauważył, że młodzież jest bardzo muzykalna i postanowił poprzez instrumenty odciągać ich od dołączania do grup paramilitarnych – mówił nasz rozmówca.

Ostatni czas jest dla Republiki Środkowej Afryki względnie spokojny.

– W Republice Środkowej Afryki aktualnie jest spokojnie, ale w ostatnich około 10 latach trwał konflikt i często mamy takie przykłady, że dzieci, które są w naszej szkole muzycznej (która już funkcjonuje, tylko na razie nie są wybudowane budynki), mają rodzeństwo i np. ich starsi bracia dołączyli do grup paramilitarnych i zginęli albo do tej pory działają w tych grupach – wskazał Marcin Choiński.

Moi Kochani, Jak wiecie budujemy szkołę muzyczną w RCA. Teraz nasze prace wkroczyły w decydującą fazę – rozpoczęliśmy…

Opublikowany przez African Music School Środa, 23 września 2020

W ostatnich latach udało się kupić ziemię i otoczyć teren murem – kontynuował.

– Zaczęliśmy budowę fundamentów. Plan jest taki, żeby do końca tego roku postawić 3 klasy, potem 5, a w sumie chcemy ich mieć 10. Mamy także pomysł na studio nagraniowe, małą salę koncertową oraz hotel dla muzyków, którzy przyjeżdżają głównie z Polski i uczą dzieci grać na instrumentach. Cały projekt planujemy ukończyć do 2025 roku. Teraz prowadzimy zbiórkę pieniężną na ukończenie pierwszych trzech klas, żeby młodzież mogła się w nich uczyć, bo w tym momencie lekcje odbywają się tylko w zakonie – powiedział koordynator akcji.

Zobaczcie jak teraz wyglądają pierwsze trzy klasy szkoły muzycznej. My już słyszymy jak grają tu gitary i trąbki, ktoś…

Opublikowany przez African Music School Czwartek, 24 września 2020

Od 2016 udało się zebrać około miliona złotych. Niemalże cała ta kwota została ofiarowana przez ludzi dobrej woli. Cały projekt będzie kosztować około 4 milionów złotych.

– Jest kilku uczniów, o których muzycy mówili, że rokują i mają muzyczny talent. Mamy plan, aby dla tych najzdolniejszych fundować stypendia, żeby mogli kontynuować naukę i zdobyć w ten sposób zawód jako profesjonalni muzycy – akcentował.

Trwa akcja #Singila ‼️ Budujemy 3 klasy szkoły muzycznej, która powstaje dzięki Wam, polskim Darczyńcom ❤️Pamiętajcie,…

Opublikowany przez African Music School Wtorek, 22 września 2020

Republika Środkowej Afryki jeszcze do niedawna była targana wewnętrznymi konfliktami, które grożą ponownym zaognieniem.

– To jest taki kraj, który od 2012 do 2019 roku był pogrążony w wojnie domowej. Gdzieś tam w tle była kwestia zasobów naturalnych tego kraju, które są spore. Dopiero w 2019 roku udało się podpisać pokój i porozumienie między tymi stronami. Były prezydent uciekł z kraju do Kamerunu, a sytuacja jest teraz taka, że w grudniu odbędą się wybory prezydenckie i były prezydent także postanowił brać w nich udział. Istnieje prawdopodobieństwo, że konflikt może na nowo wybuchnąć, a w takiej sytuacji niewiele trzeba – mówił Marcin Choiński.

https://www.facebook.com/AfricanMusicSchool/posts/990971214678553

Republika Środkowej Afryki jest krajem potrzebującym pomocy humanitarnej – zwrócił uwagę rozmówca portalu Radia Maryja.

– Szkoła muzyczna nie zaspokaja podstawowych potrzeb uczniów, chociaż pracujemy nad tym, żeby każdy z naszych podopiecznych dostawał posiłek. Oni często nie jedzą przez kilka dni, staramy się więc mieć te środki, żeby zaoferować im proste posiłki. Ta szkoła muzyczna ma być otwarciem, żeby zachęcać młodzież i docierać do niej poprzez muzykę, pokazywać, że można żyć inaczej. Wiadomym jest, że nie odmienimy całego kraju, ale chcemy pokazać, że można – powiedział koordynator projektu.

Pierwsze tymczasowe klasy powstają na terenie AMS – to wszystko po to aby rozpocząć zajęcia już na nowym terenie. Jest…

Opublikowany przez African Music School Piątek, 11 września 2020

Nauka muzyki to nie jedyny sposób, w jaki polscy działacze na czele z misjonarzem bratem Benedyktem Pączką chcą pomagać dzieciom i młodzieży z Republiki Środkowej Afryki.

– Chcemy realizować to w taki sposób, żeby były kursy muzyki, a młodzież poprzez udział w różnych zajęciach mogła zdobyć wykształcenie, które będzie dawało im możliwość dostania lepszej pracy. Najzdolniejszych chcemy wysłać do Europy albo i jeszcze dalej, gdzie mogliby się wykształcić na profesjonalnych muzyków, a później w życiu stać się ambasadorami szkoły ze swojej ojczyzny, która daj Panie Boże, będzie się rozwijać – podsumował Marcin Choiński.

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj