fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] J. Szczurek-Żelazko: Zwiększyliśmy finansowanie ochrony zdrowia, dzięki czemu pracownicy służby zdrowia nie wyjeżdżają już za granicę

Cztery lata temu przeznaczaliśmy na ochronę zdrowia 73 mld zł, a w tej chwili mamy już ponad 100 mld, czyli w tak krótkim okresie o 30 proc. podnieśliśmy finansowanie. Dzięki temu pracownicy służby zdrowia zaczynają godnie zarabiać, dzięki temu nie wyjeżdżają już za granicę – mówiła w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Kwestia ochrony zdrowia to jeden z ważniejszych tematów toczącej się obecnie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że trzeba podejmować wszelkie działania, aby służbę zdrowia utrzymać na jak najlepszym poziomie.

– Cztery lata temu zastaliśmy sytuację w ochronie zdrowia bardzo dramatyczną – brak kadr medycznych, niewielka ilość szkół kształcących lekarzy i pielęgniarki, niedofinansowanie, zła infrastruktura techniczna. Natychmiast należało podjąć konkretne działania i to takie działania, które stanowią teraz bazę do dalszego rozwoju systemu. Po pierwsze, zwiększyliśmy finansowanie, bo cztery lata temu przeznaczaliśmy na ochronę zdrowia 73 mld zł, a w tej chwili mamy już ponad 100 mld, czyli w tak krótkim okresie o 30 proc. podnieśliśmy finansowanie. Dzięki temu pracownicy służby zdrowia zaczynają godnie zarabiać, dzięki temu nie wyjeżdżają już za granicę – zaznaczyła wiceminister.

Widoczny jest również proces skracania się kolejek do specjalistów w wielu dziedzinach – akcentowała polityk.

– Na przykład bardzo długie kolejki, ponad pół miliona ludzi niedawno oczekiwało na operację zaćmy. Jest to zabieg, który warunkuje dobre życie osób, które mają problemy ze wzrokiem. W tej chwili te kolejki skróciły się o połowę. Mamy kilkanaście czy kilkadziesiąt jednostek w kraju, w których w ciągu dwóch tygodni można wykonać ten zabieg. Na wszczepienie endoprotezy – o połowę krótkie kolejki, na badania diagnostyczne, gdzie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia bezlimitowo, na tomografię, na rezonans magnetyczny te kolejki się skracają. To sukcesywnie się poprawia – oceniła gość „Polskiego punktu widzenia”.

Większość środków, które rząd przeznaczył na zwiększenie finansowania ochrony zdrowia, zostało przeznaczonych na zwiększenie wynagrodzeń – wyjaśniła wiceszef resortu zdrowia.

– Zrobiliśmy to dlatego, aby wstrzymać emigrację zarobkową pracowników. Zwiększamy ilość szkół kształcących lekarzy. Jeżeli chodzi o ilość wydziałów lekarskich, w ciągu czterech lat na 9 uczelniach dodatkowo kształcimy lekarzy. Jeżeli chodzi o kształcenie pielęgniarek, z 74 szkół, na których kształcono pielęgniarki, w tej chwili już mamy 102 szkoły. Ten proces trwa. W związku z tym natychmiast musieliśmy podjąć działania, żeby wstrzymać wyjazdy lekarzy. Dzięki temu, że przeznaczyliśmy środki na wynagrodzenia, to zjawisko emigracji zarobkowej [lekarzy – red.] nie istnieje w tej chwili – wskazała Józefa Szczurek-Żelazko.

Obecny rząd w sposób interdyscyplinarny realizuje program wparcia osób z niepełnosprawnościami. Resort zdrowia w sposób aktywny podchodzi do tej kwestii – zapewniła wiceminister.

– Osoby z niepełnosprawnościami, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mają już zabezpieczony nieograniczony dostęp chociażby do świadczeń rehabilitacyjnych, ale również do specjalistów. Polega to na tym, że mogą poza kolejką korzystać z tego typu świadczeń i NFZ bezlimitowo finansuje te świadczenia. To dotyczy również dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością do 16. roku życia, jak również po 16. roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Również nie limitujemy dostępu do różnego rodzaju wyrobów medycznych, które są niezbędne osobom dorosłym czy też dzieciom z niepełnosprawnością – powiedziała polityk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl