[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Decyzja o wojskowych bazach USA w Polsce ma ogromne znaczenie

Bezpieczeństwo oparte na własnej armii, budowie przestrzeni międzymorza i na sojuszu z USA daje nam też trwałą gwarancję bezpieczeństwa Polski – mówił w czwartek w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” na antenie Radia Maryja Antoni Macierewicz, b. szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Tydzień temu komisja Senatu USA podjęła decyzję o rozpoczęciu procesu budowy wojskowych baz amerykańskich na terenie Polski. To wydarzenie będzie miało olbrzymi wpływ na historię naszego kraju i Europy – podkreślał Antoni Macierewicz.

– Chociaż dotyczy to na razie tylko jednej brygady, a nie dywizji, tak jak planowaliśmy, to sama ta decyzja ma ogromne znaczenie. Oznacza, że w istocie, poza trudno wyobrażalnymi, choć oczywiście możliwymi nadzwyczajnymi wydarzeniami, musi doprowadzić w ciągu mniej więcej roku, może dwóch do trzech lat do budowy tych trwałych baz – wskazał b. minister obrony narodowej.

Obecność amerykańskich baz wojskowych w Polsce będzie miała ogromne konsekwencje geopolityczne, w związku z tym nie zabrakło ataków na tę decyzję – dodał.

­– Nic dziwnego, że siły postkomunistyczne i liberalne – nie tylko w Polsce – natychmiast zaatakowały – i to w sposób niesłychanie perfidny – tę decyzję. Oto najpierw na portalu „Onet”, a potem na portalu „Politico” w Stanach Zjednoczonych, z którym „Onet” jest związany, ukazały się informacje, że cały ten proces negocjacyjny został fatalnie przygotowany, nieprofesjonalnie realizowany i w ogóle jest katastrofalny dla polskich interesów – powiedział Antoni Macierewicz, zaznaczając, że „to wszystko jest oczywiście nieprawdą”.

Usytuowanie baz i polsko-amerykański sojusz oznaczają, że „Polska uwalnia się od kurateli Unii Europejskiej, a przede wszystkim od kurateli Niemiec” – ocenił polityk. To jest główna korzyść, główny cel i główny efekt takiego rozwiązania – zaznaczył.

Antoni Macierewicz podkreślił też, że „polskie bezpieczeństwo oparte na własnej armii, budowie przestrzeni międzymorza (…) i na sojuszu z USA daje nam trwałą gwarancję bezpieczeństwa Polski”, a decyzja o strategicznym sojuszu (z USA – red.) jest „ciosem w próbę dominacji Niemiec nad całą Europą”.

– A przede wszystkim w próbę podporządkowania sobie Polski. (…) Dlatego dobrze, że Senat Stanów Zjednoczonych podjął tę decyzję – zaznaczył.

RIRM

drukuj