fot. flickr.com

Turcja: ponad 1000 osób zatrzymanych za związki z Gulenem i puczem

Turecka policja zatrzymała w nocy z wtorku na środę 1009 osób podejrzanych o związki z siatką mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Rząd Turcji obwinia Gulena o przygotowanie udaremnionego puczu z lipca 2016 r., czemu ten zaprzecza.

Według źródeł, w siłach bezpieczeństwa operacje były wymierzone w strukturę siatki w siłach policyjnych i większość z zatrzymanych stanowią funkcjonariusze policji. Aresztowań dokonano na terenie wszystkich 81 tureckich prowincji. Według tych źródeł, zatrzymani zostaną przewiezieni do Ankary.

Według agencji Anatolia, w operacji uczestniczyło 8500 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Przebywający od lat w USA i skonfliktowany z prezydentem Turcji Gulen jest w kraju sądzony zaocznie. Zarzuca mu się próbę obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, którego kiedyś był sojusznikiem, przez utworzenie, jak to określają tureckie władze, „równoległych struktur państwa” i wprowadzanie swoich zwolenników na kluczowe stanowiska w instytucjach państwowych, w tym w policji i sądownictwie. Sam Gulen, założyciel wpływowego bractwa religijnego, zaprzecza, by był w jakikolwiek sposób powiązany z puczem.

Od czasu wprowadzenia stanu wyjątkowego zwolniono z pracy lub zawieszono w obowiązkach ok. 120 tys. osób; aresztowano ponad 50 tys. ludzi.

 

PAP/RIRM

drukuj