fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trwa walka z żywiołem w południowej Polsce

Mieszkańcy południowej Polski już od 4 dni zmagają się z lokalnymi podtopieniami. Raport na temat obecnej sytuacji w woj. podkarpackim zaprezentowano podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Rzeszowie.

Działania prowadzimy od 21 maja tego roku. Na dzień dzisiejszy zanotowaliśmy 2404 interwencje. Łącznie w dzianiach brało udział ponad 2 tysiące zastępów i blisko 8 200 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na dzień dzisiejszy mamy podtopionych 276 budynków, gospodarstw, wszystkie osoby zostały ewakuowane, nie mamy osób poszkodowanych czy rannych. Udzielamy także pomocy humanitarnej, czyli dowozimy niezbędne produkty, przewozimy na łódkach osoby, które chcą się wydostać z domów – powiedział podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

Działania te – jak poinformował – prowadzone są na terenie 16 powiatów województwa. Najgorsza sytuacja występuje w powiecie mieleckim, gdzie funkcjonariusze zabezpieczają wyrwę w Kanale Wadowickim.

Skupiamy się na działaniach typowo pompowych, czyli pompujemy wodę z dużych rozlewisk wody, z piwnic, podwyższamy korony wałów. Jesteśmy tam, gdzie oczekują od nas tego mieszkańcy woj. podkarpackiego – wskazał Andrzej Babiec.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powiedziała, że osoby poszkodowane w wyniku powodzi mogą starać się już o wypłatę pierwszych zasiłków specjalnych w kwocie 6 tys. złotych.

Została przekazana pierwsza transza na zaspokojenie zasiłków w kwocie 100 tys. zł dla powiatu mieleckiego. Na powiat dębicki przeznaczyliśmy na ten moment 75 tys. zł. Informacje o osobach poszkodowanych są cały czas aktualizowane, spływają do nas i odpowiednie środki są zabezpieczone – podkreśliła.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował za wszystkie działania prowadzone w ostatnich dniach na terenie woj. podkarpackiego.

– Dziękuję za dotychczasowe działania, akcje ratunkowe i za bardzo dobrą współpracę pomiędzy poszczególnymi służbami, za gotowość do udzielenia pomocy. Dziękuję również za te działania społeczne. One są bardzo ważne, żeby ludzie, którzy zostali poszkodowani na skutek tych powodzi, podtopień, żeby odczuli pomocną dłoń ze strony państwa – wskazał premier.

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Wisłoka, Wisłok i na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły, a także w związku z niekorzystną prognozą, wojewoda podkarpacki wprowadziła pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak podał Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i w dalszej kolejności około alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są na dziś. Raport na temat sytuacji powodziowej w województwach: śląskim, małopolskim i świętokrzyskim złożyli telefonicznie poszczególni wojewodowie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl