fot. Tomasz Strąg

Toruń otwiera nowy most

Dziś o 11.00, w Toruniu nastąpi oficjalne otwarcie Mostu Wschodniego. Nowa przeprawa przez Wisłę będzie nosiła imię gen. Elżbiety Zawackiej.  „To spełnienie planów, oczekiwań a pewnie i marzeń” – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Koncerty zespołów muzycznych, warsztaty, parady i pokazy, inscenizacje, wypieki słynnych toruńskich cukierników oraz sztuczne ognie ozdabiające miejskie niebo – to tylko wybrane atrakcje, które towarzyszyły torunianom podczas trwających od soboty dni otwartych mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej. Dziś o godz. 11.00 most zostanie otwarty, a o 14.00 włączony do ruchu.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja zwrócił uwagę, że nowy most jest spełnieniem oczekiwań kilku pokoleń torunian.

– To jest inwestycja, której znaczenie trudno przecenić. Torunianie już od wielu dziesiątków lat chcieli mieć drugi most drogowy, ponieważ jedyny most, który do tej pory istniał, im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, już w całości był zapełniony. (…) Funkcjonowanie dalsze bez drugiego mostu byłoby niemożliwe. Jest to spełnienie planów, oczekiwań a pewnie i marzeń – zaznaczył polityk.

Otwarcie Mostu Wschodniego ma przede wszystkim odciążyć most im. Józefa Piłsudskiego, służący miastu już od wczesnych lat 30 ubiegłego wieku. Efektem oddania do użytku nowej przeprawy będzie także zmniejszenie ruchu samochodów ciężarowych w okolicy Starego Miasta.

W związku z tymi planami wcielone będą nowe rozwiązania. Najważniejszym z nich jest wprowadzenie zakazu ruchu pojazdu powyżej 12 ton po starym moście.  Pojawią się też pewne zmiany w organizacji ruchu oraz przebiegu tras tranzytowych Gdańsk-Łódź i Poznań-Olsztyn. Będą o nich informowały tablice, które zostaną ustawione na rogatkach miasta.

Patronką tzw. mostu wschodniego została gen. Elżbieta Zawacka. Była to osoba, dla której patriotyzm był czymś oczywistym i powszechnym, która umiłowanie ojczyzny ceniła ponad wszystko – zaznacza prezydent Zaleski.

Mogę z radością i satysfakcją powiedzieć, że w pełnej harmonii i zgodzie radni miasta Torunia podjęli decyzję o tym, aby nazwać most imieniem pani prof. gen. Elżbiety Zawackiej. Była ona osobą, dla której patriotyzm był czymś oczywistym i powszechnym, która umiłowanie ojczyzny ceniła ponad wszystko. Gotowa była oddać swoje życie, walczyła w czasie II wojny światowej, była jedyną kobietą w szeregach Cichociemnych, a więc tych którzy podejmowali największe wyzwania w imieniu Polski wówczas okupowanej, próbując przedostawać się przez granice. Później bardzo mocno walczyła z okresem komunistycznym, była osobą ze wszech miar oddaną swojej postawie patriotycznej przez kolejne dziesiątki lat – przypomniał prezydent miasta.

RIRM 

drukuj