fot. PAP/Grzegorz Momot

TOPR apeluje o rezygnację z wysokogórskich wyjść

Minus 19 st. C odnotowano w nocy z soboty na niedzielę na Kasprowym Wierchu. Na szczycie leży 92 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich spadło 115 cm – podała dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW. TOPR apeluje o rezygnację z wyjść turystycznych powyżej górnej granicy lasu.

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki – ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

„Ostatnia doba przyniosła kolejne opady i silny wiatr, który przenosi śnieg, tworząc duże zaspy. Poruszanie się powyżej schronisk, nawet na nartach, jest prawie niemożliwe. Dodatkowo wiatr bardzo niekorzystnie wpływa na sytuację lawinową. Na kolejną dobę ogłoszono trzeci stopień zagrożenia” – czytamy w komunikacie TOPR.

„Apelujemy o rezygnację z wyjść powyżej górnej granicy lasu. Niżej, na większości szlaków warunki, również są bardzo trudne” – ostrzega TOPR.

Z uwagi na zagrożenie lawinowe, do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wyznaczono tyczkami zimowe obejście poza Niżnią Kopą, w górnej część czarnego szlaku.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

PAP

drukuj