TK zbada ustawę o nadzorze nad najgroźniejszymi przestępcami

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy o nadzorze nad najgroźniejszymi przestępcami.

Podpisując tę ustawę, prezydent zapowiadał, że skieruje ją do Trybunału.  Ustawa weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia ona – na mocy decyzji sądu cywilnego – zastosowanie wobec osoby uznanej za stwarzającą zagrożenie, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie.

O rozważenie skierowania ustawy do TK prosiła m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, uznając, że w istotny sposób wpływa na ograniczenie konstytucyjnie gwarantowanej wolności osobistej.

Poseł Beata Kempa, były wiceminister sprawiedliwości podkreśliła, że Solidarna Polska zgłaszała w swoich uwagach, że ustawa powinna być zawężona do szczególnie niebezpiecznych  przestępców.

– Te ośrodki mogą się zaludniać, a powinny być tam przede wszystkim kierowane osoby, które dopuszczają się ciężkich przestępstw, tak jak Mariusz T., czyli przestępstw zabójstw, przestępstw dotyczących pedofilii, dotyczących tych kwestii, które mogą dotykać najmłodszych. W pozostałej części natomiast nie powinno być, aż tak szerokiego zakresu tej ustawy. Niech się na ten temat wypowie Trybunał Konstytucyjny – powiedziała poseł Beata Kempa.

W kontekście nowych przepisów najczęściej wymieniany jest właśnie przypadek Mariusza T., skazanego w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców. Jego kara zakończyła się 11 lutego. W poniedziałek Rzeszowski Sąd Okręgowy uznał go za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych i nakazał umieścić w ośrodku zamkniętym.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl