fot. dwot

Terytorialsi na pierwszej linii frontu w szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej

Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku zwalczania wirusa COVID-19 są na pierwszej linii frontu. Wspierają szpitale, ośrodki pomocy społecznej, Caritas, a szczególną opieką objęli osoby starsze, kombatantów i żołnierzy Armii Krajowej.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) prawie od dwóch tygodni wspierają dziewięć szpitali na Podkarpaciu. Terytorialsi są na pierwszej linii ognia – to oni wykonują pierwszy wywiad epidemiologiczny pacjentom, monitorują wejścia do przychodni lub na teren szpitala, sprawdzają temperaturę ciała oraz dystrybuują i segregują ankiety. Dyżury żołnierzy w szpitalach pełni od dwóch do czterech żołnierzy. Terytorialsi swoją służbę rozpoczynają wczesnym rankiem, a kończą w godzinach wieczornych lub są przez całą dobę.

„Obecność stojących żołnierzy przy wejściu do szpitala może nieco dziwić. Okazuje się jednak, że nasza pomoc jest nieoceniona. Pielęgniarki nie mogły sobie poradzić z osobami, które natarczywie – mimo obowiązującego zakazu – próbowały wejść do szpitala z odwiedzinami. Bywa też, że ludzie są agresywni, ale widok żołnierza wzbudza respekt” – relacjonuje żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady OT st. szer. Barbara Dudek–Leś.

Ośrodki pomocy społecznej (OPS) i Caritas na co dzień udzielają pomoc osobom potrzebującym. Jednak w tej trudnej sytuacji, kiedy liczba oczekujących na wsparcie znacznie wzrosła, dyrektorzy poprosili siły 3.PBOT o pomoc w dystrybucji żywności.

Na potrzeby realizacji tego zadania, w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej funkcjonuje koordynator ds. wsparcia i dystrybucji żywności. Jego rolą jest utrzymywanie kontaktu z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) i Caritasem w celu koordynowania dystrybucji środków żywnościowych. Po otrzymaniu danych z OPS, koordynator angażuje właściwe terytorialnie bataliony, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu czy Sanoku. Żywność pobierana jest z magazynów lub banków żywności i dostarczana wojskowym transportem do osób potrzebujących.

Pierwsza praktyczna współpraca została nawiązana z Caritasem Archidiecezji Przemyskiej, GOPS-em w Zarzeczu, Przeworsku i MOPS-em w Kolbuszowej, Nowej Dębie oraz Nisku. W sumie terytorialsi z Podkarpacia i dostarczyli ponad 50 ton żywności do osób wskazanych przez ośrodki pomocy społecznej i Caritas. W dalszej kolejności wsparcie terytorialsów może objąć m.in. osoby pozostające w kwarantannie.

kpt. Witold Sura

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl