fot. WOT

Terytorialsi będą przysięgać w Rzeszowie

 W najbliższą niedzielę w Rzeszowie, odbędzie się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na terenie 31 Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie słowa roty wypowie 73 żołnierzy ochotników naszej formacji.

W najbliższą niedzielę 14 lutego o godz. 10.00 w Rzeszowie 73 terytorialsów wypowie słowa roty przysięgi. Wśród nich będzie 10 kobiet. Żołnierze złożą przysięgę na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ten dzień jest szczególny i wyjątkowy, ponieważ będziemy obchodzić także 79. rocznicę powstania Armii Krajowej, której tradycji spadkobiorcami są Wojska Obrony Terytorialnej. Ze względu na panującą pandemię, uroczystość odbędzie się na terenie 31 Batalionu Lekkiej Piechoty przy ulicy Langiewicza 4 w Rzeszowie, z zachowaniem wszelkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID-19.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem dwóch 16-dniowych kursów szkolenia podstawowego, które odbyły się w Rzeszowie i Nowej Dębie. Organizatorami „szesnastki” były rzeszowski i sanocki Batalion Lekkiej Piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek drogi szkoleniowej terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielone jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA.

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl