fot. PAP/Paweł Supernak

Tegoroczny Marsz Niepodległości najbezpieczniejszym w historii

To był najbezpieczniejszy Marsz Niepodległości w historii – mówią wspólnie służby i organizatorzy. Uczestnicy przeszli w spokoju świętując 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według informacji organizatorów w Marszu wzięło udział 150 tysięcy osób. Z kolei warszawski ratusz przekonuje, że było tylko 47 tysięcy. Pewne jest jedno – było bezpiecznie w odróżnieniu od lat, gdy rządziła koalicja PO-PSL.

– To co możemy powiedzieć, to było bardzo bezpiecznie i również był to najbezpieczniejszy Marsz Niepodległości od momentu, kiedy te Marsze są organizowane, czyli od dziesięciu lat – poinformował rzecznik stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Jeszcze przed rozpoczęciem Marszu funkcjonariusze zatrzymali kilkanaście osób, przy których znaleziono m.in. pałki teleskopowe i inne niebezpieczne narzędzia. Marsz próbowały zakłócić środowiska lewackie, wywieszając m.in. prowokacyjne transparenty. W kontrmanifestacji, która chciała zatrzymać marsz w okolicach ronda de Gaulle’a, uczestniczyli nowi posłowie lewicy.

Kilkadziesiąt osób, które łamały prawo, próbując zatrzymać legalny Marsz, policja usunęła siłą. Z kolei straż marszu skutecznie oddzieliła kontrmanifestacje – mówił organizator Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz.

– Udało się szczęśliwie dojść, chociaż była tam jedna próba zablokowania Marszu Niepodległości przez lewackich aktywistów. Trwało to tylko chwilkę i nawet większość ludzi biorących udział w zgromadzeniu nie zauważyła tego problemu – powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

X Marsz Niepodległości odbył się pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!” pochodzącym z pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”. Transmisje z całego Marszu przeprowadziła telewizja Trwam.

TV Trwam News

drukuj