PAP/Radek Pietruszka

Sejm IX kadencji rozpoczął kadencję

We wtorek oficjalnie rozpoczęła się IX kadencja Sejmu RP. Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu do posłów apelował o wzajemny szacunek i złagodzenie języka debaty. Marszałkiem Sejmu nowej kadencji została Elżbieta Witek, która otrzymała głosy nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale także PSL i SLD.

Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji marszałek-senior Sejmu Antoni Macierewicz złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi św. Jana Pawła II, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, parlamentarzystów, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

W samo południe marszałek-senior Antoni Macierewicz otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu nowej IX już kadencji. Odegrany został hymn państwowy.

Orędzie do nowych posłów wygłosił prezydent Andrzej Duda, który pogratulował wszystkim wybranym, a także Polakom za tak dużą frekwencję w wyborach parlamentarnych.

– Dziękuję z całego serca wszystkim moim rodakom za ten wspaniały wielki sprawdzian odpowiedzialności, za losy państwa, za ten wspaniały wielki sprawdzian demokracji jaki w Polsce się odbył i został zdany rzeczywiście na bardzo dobrą ocenę – mówił prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane w polskim Sejmie 11 czerwca 1999 roku: „Miejsce, w którym się znajdujemy skłania do głębokiej refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem z daru odzyskanej wolności oraz nad potrzebą współpracy na rzecz dobra wspólnego”.

– One są najważniejszym przekazem, jaki Ojciec Święty mógł dać ludziom sprawującym władzę w Polsce i zasiadającym w tej izbie, ludziom, którzy decydują o losie współobywateli – powiedział prezydent RP.

Prezydent podkreślił, że większość rodaków oczekuje tego, aby złagodzić język debaty.

– Proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował także o poszanowanie ważnych dla większości Polaków wartości.

– Miejmy ufność cały czas w duchowe i materialne siły narodu i szanujmy je, także i te duchowe, bo są one w sercach bardzo wielu Polaków, są one dla nich ważne – mówił.

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, zdaniem politologa dr Aleksandra Kozickiego, miało charakter koncyliacyjny.

– Było to przemówienie skierowane do wszystkich sił i kierunków politycznych, czego dowodem był gest wykonany przez pana prezydenta – podejście do liderów wszystkich ugrupowań w parlamencie polskim – powiedział dr Aleksander Kozicki.

Stałym punktem posiedzenia inauguracyjnego jest złożenie przez nowych posłów ślubowania. Odmowa złożenie przysięgi oznacza rezygnację z mandatu. Słowo „ślubuje” wypowiedzieli wszyscy nowi posłowie.

Nowo zaprzysiężeni posłowie wybrali marszałka Sejmu IX kadencji, a będzie nim Elżbieta Witek.

– Jestem ogromnie zaszczycona, bo patrząc na tę tablicę z wynikami głosowań, widać, że głosowali na mnie także państwo spoza mojego klubu, za co bardzo serdecznie dziękuję. To jest dla mnie ogromny zaszczyt, ogromne wyróżnienie i oczywiście zobowiązanie – powiedziała nowo wybrana marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek uzyskała 314 głosów poparcia. „Za” byli wszyscy posłowie PiS, wszyscy posłowie PSL oraz prawie wszyscy SLD. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, a Konfederacja zagłosowała przeciw. Elżbieta Witek była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko.

Jak powiedział poseł Borys Budka, Koalicja Obywatelska, szanuje prawo większości sejmowej do zgłoszenia kandydata na marszałka Sejmu, dlatego nie wystawiła swojej kandydatury

– Jesteśmy przekonani, że prawo większości w tej izbie będzie tak samo szanowane przez Państwa przedstawicieli w drugiej z izb polskiego parlamentu, a mianowicie w Senacie – podkreślił Borys Budka z PO.

O swej koncyliacyjności, o łagodzeniu sporów zapewniali także przewodniczący klubów SLD i PSL.

Takie deklaracja z uznaniem przyjął prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Większość ma prawo powołać rząd, ma oczywiście prawo powołać marszałka, ale większość ma prawo także rządzić, realizować swoją agendę, oczywiście w dyskusji kulturalnej, merytorycznej dyskusji i przyjmując merytoryczne argumenty innych – podsumował Jarosław Kaczyński.

Sejm IX kadencji ma 176 posłów, którzy po raz pierwszy zaczynają pracę w gmachu na Wiejskiej lub wracają do niego po pewnej przerwie. W ławach poselskich zasiądą 132 kobiety i 328 mężczyzn.

TV Trwam News

drukuj