fot. pixabay.com

Tatry: w wyższych partiach gór leży jeszcze sporo śniegu. TOPR ewakuowało 15 turystów

W wyższych partiach Tatr m.in. na popularnych szlakach leży jeszcze sporo śniegu. Wybierając się w te rejony, należy być wyposażonym w raki i czekan – apelują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy w miniony weekend ewakuowali za szlaków 15 turystów, którzy nie mieli odpowiedniego ekwipunku.

Gruba warstwa śniegu leży m.in. na szlakach: na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasową Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich, na Zawrat oraz Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej.

„Śniegu w tych rejonach jest jeszcze na tyle dużo, że konieczne jest używanie raków oraz czekana. Planując wysokogórskie wycieczki należy mieć to na uwadze. Takie warunki utrzymają się jeszcze przez najbliższy czas. Z powodu złego przygotowania oraz braku wyposażenia w ostatni weekend ratownicy TOPR ewakuowali 15 turystów” – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Ratownicy przy pomocy śmigłowca i technik alpinistycznych ewakuowali m.in. grupę pięciu turystów z Przełęczy Zawrat. Turyści nie mieli odpowiedniego sprzętu do zimowej turystyki i nie poradzili sobie w trudnym terenie.

Na nadchodzący tydzień w Tatrach prognozowane są opady deszczu połączone z gwałtownymi burzami. Podczas burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w łańcuchy czy klamry oraz w okolicy cieków wodnych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl