fot. Autorstwa Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35303953

Tarnobrzeg: Utwory średniowieczne i barokowe na finał cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”

Średniowieczne, galicyjsko–portugalskie pieśni maryjne oraz barokowe kantaty włoskie na sopran i basso continuo zabrzmią w dwóch finałowych koncertach cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”, które odbędą się w weekend w Tarnobrzegu.

W pierwszym z koncertów, który odbędzie się w sobotni wieczór w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu (kościół oo. Dominikanów) wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus” z koncertem „Cantigas de Santa Maria”, w którym zabrzmią średniowieczne, galicyjsko–portugalskie pieśni maryjne z XIII w., z czasów Alfonsa X, króla Kastylii.

Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus” zajmuje się wykonywaniem muzyki średniowiecznej, przede wszystkim wokalnej. W jego repertuarze znajdują się zarówno pieśni religijne, jak i świeckie, pochodzące z wielu zbiorów, m.in. Laudario di Cortona, Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell.

W skład instrumentarium wchodzą: fidel, flety podłużne, harfa romańska, citola, lutnia, symfonia oraz instrumenty perkusyjne: riq, bendir. Zespół koncertuje w całej Polsce i za granicą.

Natomiast w niedzielę wieczorem na zamku Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnicy Tarnobrzega) odbędzie się mistrzowski koncert barokowych kantat włoskich na sopran i basso continuo „Lontananza crudel…” z udziałem światowej sławy artystów: Olgi Pasiecznik (sopran), Marka Caudle’a (wiolonczela barokowa) i Władysława Kłosiewicza (klawesyn).

W ich wykonaniu publiczność będzie mogła wysłuchać XVIII-wiecznych kompozycji takich twórców jak m.in. Georg Friedrich Haendel i Tomaso Albinoni, a także utworów instrumentalnych m.in. Antonia Vivaldi, Giovanniego Battisty Vitaliego, Benedetta Marcello’ego, Domenica Scarlattiego.

Organizatorami wydarzeń są: tarnobrzescy dominikanie oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega przy współpracy Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl