Szopka na Jasnej Górze z figurami trzech papieży

Wierni tłumnie odwiedzają w pierwszy i drugi dzień świąt szopkę w najważniejszym polskim sanktuarium – na Jasnej Górze w Częstochowie. Obok Świętej Rodziny umieszczono w niej figury papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Wszyscy trzej papieże pielgrzymowali na Jasną Górę.

„W scenografii szopka nawiązuje do 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i więzi łączącej sanktuarium z Watykanem” – wyjaśnił jasnogórski dekorator, twórca wystroju jasnogórskiej szopki o. Bronisław Kraszewski, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Podobnie jak w ubiegłym roku, szopka jasnogórska jest dwuczęściowa. Przed bazyliką ustawiono góralską chatę ze św. Rodziną.

„Ta najważniejsza scena, do której wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, i której chyba każdy szuka swoim sercem i wzrokiem – to Dziecię Jezus, Maryja, św. Józef i najbliższe otoczenie zwierząt, które – jak mówimy – ogrzewały Pana Jezusa” – opisuje rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.

Druga część szopki, zbudowana na fosach jasnogórskich, powstała głównie z myślą o dzieciach. W chacie przedstawiono jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie – kowal, piekarz, rybak; są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, a także praczki, ludzie krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami. Obok chaty powstały też zagrody dla żywych zwierząt; wśród nich, zgodnie z tradycją, nie zabrakło oślicy Amelki, ulubienicy dzieci.

„Bardzo serdecznie zapraszamy w czasie Bożego Narodzenia do nawiedzenia polskiego Betlejem, tutaj, na Jasną Górę. W tym czasie Bożego Narodzenia chciejmy przeżywać to piękno i wielkość Bożej miłości. Zapraszamy wszystkich, którzy będą przemierzali polskie drogi, będą odwiedzać rodziny, ale może i specjalnie przybędą, aby zarówno w święta, jak i w okresie poświątecznym, nawiedzić to miejsce, tak bliskie każdemu sercu, i pochylić się nad tajemnicą Bożego Narodzenia w scenerii szopki bożonarodzeniowej tu, na Jasnej Górze” – powiedział o. Sebastian Matecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl