fot. szkolawolnaoduzywek.pl

„Szkoła wolna od używek” – pod takim hasłem Główny Inspektorat Sanitarny walczy z dopalaczami

W ubiegłym roku ponad cztery tysiące osób w Polsce zatruło się nowymi narkotykami, czyli tzw. dopalaczami. Zginęło kilkadziesiąt z nich. Wśród ofiar jest wiele młodych osób. Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi kampanię, która ma uświadamiać Polaków przed zabójczym działaniem narkotyków.

Choć zmniejsza się liczba zażywania nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, to problem nadal istnieje – nie dotyczy tylko dorosłych, ale także dzieci.

– Musimy go zwalczyć w całości, albo w istotny sposób ograniczyć. W taki sposób ograniczyć, żebyśmy byli przekonani, że zrobiliśmy wszystko – akcentował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

„Szkoła wolna od używek” – to hasło, które promuje Główny Inspektorat Sanitarny i zamierza w pełni wprowadzić w życie. Państwowa Inspekcja Sanitarna zorganizowała konkurs, którego celem jest edukacja w zakresie profilaktyki uzależnień.

– To jest dosyć powszechny problem, który występuje w naszym środowisku, zwłaszcza wśród młodzieży. Zaczyna się coraz częściej o tym mówić. Właśnie dzięki takim konkursom, kampaniom, może niedługo zacznie ten problem maleć – mówiła Kaja Bartoń, która wraz ze znajomymi z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy zajęła pierwsze miejsce w konkursie.

Łącznie zgłoszono ponad sto czterdzieści filmów promujących abstynencję od używek.

„Nałogi mogą zrujnować komuś życie” – to wystarczający powód, by narkotykom powiedzieć stanowcze „nie”. Lepiej zapobiegać, zanim będzie za późno. Kluczową rolę pełnią w tym rodzice.

– Najlepszym lekarstwem na uzależnienia jest miłość. Nie ma dwóch zdań. Najlepszą formą okazywania tej miłości jest rozmowa, zainteresowanie się tym, co nasze dziecko robi. Kontrola. Oczywiście nie „chora” kontrola, ale taka rodzicielska, normalna, taka, jaka powinna być – wskazał terapeuta z Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marek Cichy.

Troska i zainteresowanie rodziców, opiekunów i znajomych może nawet uratować życie. W ubiegłym roku co najmniej sześćdziesiąt pięć osób zginęło po zażyciu dopalaczy. Ponad cztery tysiące osób zatruło się taką substancją. Konsekwencje często odczuwają do dzisiaj.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl