PAP/EPA.

Szefowie komisji SZ parlamentów Polski, Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy i Czech apelują o dalsze wsparcie wojskowe dla Ukrainy

Wojsko ukraińskie potrzebuje pilnych i znacznych dostaw ciężkiej broni. Wzywamy sojuszników i partnerów do zwiększenia wsparcia wojskowego i technicznego oraz przyspieszenia dostaw dla Ukrainy – podkreślili we wspólnym apelu szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów Polski, Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy i Czech.

Inicjatorami oświadczenia byli przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu, Bogdan Klich (Koalicja Obywatelska), oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy, Oleksandr Mereżko. Oświadczenie podpisał też przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Marek Kuchciński (Prawo i Sprawiedliwość).

Sygnatariusze oświadczenia wzywają sojuszników do zwiększenia wsparcia wojskowego i technicznego dla Ukrainy oraz do przyspieszenia odpowiednich dostaw w obliczu rozszerzającej się agresji Rosji na Ukrainę. W apelu wskazano, że wojsko ukraińskie potrzebuje „pilnych i znacznych dostaw ciężkiej broni, w tym artylerii, czołgów, pojazdów opancerzonych, MLRS oraz odpowiedniej amunicji, aby móc pokonać rosyjskie wojska”. Ponadto podkreślono odwagę Sił Zbrojnych Ukrainy, a także konieczność przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach uznanych przez społeczność międzynarodową granic.

Szefowie komisji przypomnieli, że od 20 lutego 2014 roku Rosja narusza suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy, atakując i bezprawnie okupując Krym, miasto Sewastopol oraz część obwodów donieckiego i ługańskiego.

Zwrócili też uwagę na „niezaprzeczalną przewagę militarną Rosji nad Ukrainą w zakresie ilości ciężkiego uzbrojenia, które pozostaje w sferze działań nawet po klęskach militarnych Rosji na Ukrainie”.

Szefowie komisji SZ zaznaczyli, że „Ukraina musi wygrać tę wojnę i przywrócić swoją suwerenność i integralność terytorialną w ramach uznanych przez społeczność międzynarodową granic” i tym samym przypomnieć wszystkim reżimom totalitarnym, że jakiekolwiek użycie lub groźba użycia siły są niedopuszczalne w XXI wieku.

„Wzywamy naszych sojuszników i partnerów do zwiększenia wsparcia wojskowego i technicznego dla Ukrainy oraz do przyspieszenia odpowiednich dostaw w obliczu rozszerzającej się i nasilającej agresji Rosji na Ukrainę” – czytamy w apelu.

Szefowie komisji wezwali też Federację Rosyjską do zaprzestania agresji na Ukrainę, wycofania wojsk z suwerennego terytorium Ukrainy, powrotu do zasad prawa międzynarodowego i zrekompensowania Ukrainie wszelkich strat wynikających z wywołanej przez Rosję wojny.

Pod apelem podpisali się: przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu, Bogdan Klich; szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Marek Kuchciński; szef Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy, Oleksandr Mereżko; szef Komisji Spraw Zagranicznych Riigikogu Estonii, Marko Mihkelson; przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa czeskiego Senatu, Pavel Fischer, a także szefowie komisji SZ: Saeimu Łotwy, Rihards Kols, i Seimasu Litwy – Laima Liucija Andrikiena.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl