PAP/Radek Pietruszka

Szef „Solidarności” P. Duda spotkał się w Mińsku z liderem białoruskich związkowców

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda spotkał się w Mińsku z liderem białoruskich związkowców Aleksandrem Jaroszukiem. Rozmowy dotyczyły bieżącej sytuacji na Białorusi. Działacze dyskutowali też o formach wsparcia dla związkowców oraz członków ich rodzin.

Piotr Duda wskazał, że trwają ustalenia w sprawie zasad przyznawania pomocy z powołanego przez „Solidarność” funduszu „Solidarni z Białorusią”.

Dziś rozmawiał w tej sprawie z ambasadorem Polski na Białorusi Marcinem Wojciechowskim. Zaznaczył, że chodzi o to, by wsparcie trafiało bezpośrednio do związkowców i nie było przejmowane przez władze Mińska.

Przewodniczący „Solidarności” zapowiedział, że o wsparciu dla Białorusinów będzie rozmawiał również z szefem polskiego rządu.

– Będziemy bardziej słuchać niż mówić, bo to jest dla nas bardzo ważne, żebyśmy się też wspólnie mogli zająć. Nasz rząd i pan prezydent w jakimś stopniu stara się pomagać, ale mają ograniczone możliwości związane z dyplomacją, żeby znowu Łukaszenka nie mówił, że rząd polski wtrąca się w sprawy Białorusi itd., a „Solidarności” jako związkowi zawodowemu jak najbardziej nie tylko wypada, ale musimy pomagać i jesteśmy do tego gotowi, jeżeli będzie potrzeba, czy to po spotkaniu z panią Cichanouską, czy w kontakcie z polskim rządem, czy prezydentem, czy na miejscu z przewodniczącym Jaroszukiem. Jesteśmy do dyspozycji jako związkowcy z „Solidarności” – zapewnił Piotr Duda.

Podczas swojej wizyty szef „Solidarności” Piotr Duda oddał też hołd Aleksandrowi Tarajkowskiemu, który zginął podczas protestów w Mińsku. Podkreślił, że rozmowy na Białorusi były jego najważniejszą wizytą zagraniczną.

RIRM

drukuj