Szef MON: Morska misja Sophia ma przeciwdziałać jednemu z zasadniczych kryzysów XXI w. – migracji

To misja niezwykle istotna, która pokazuje zaangażowanie Polski i naszą solidarność z partnerami w Unii Europejskiej – powiedział w Siemirowicach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON- razem z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem, dowódcami generalnym i operacyjnym – wziął udział w pożegnaniu pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego unijnej misji morskiej Sophia.

Minister obrony podkreślił, że kontyngent polski uda się do Włoch, aby w ramach misji Unii Europejskiej przeciwdziałać jednemu z zasadniczych kryzysów XXI w. – kryzysowi migracyjnemu. Chodzi o patrolowanie Morza Śródziemnego i przeciwdziałanie nielegalnemu przerzucaniu imigrantów z Afryki Północnej do Europy – wyjaśnił minister.

– To bardzo ważne, aby Wojsko Polskie uczestniczyło w tej misji. To bardzo ważne, abyśmy wspólnie zażegnali ten konflikt, bo nie ulega żadnej wątpliwości, że kryzys migracyjny to podłoże do konfliktu, który przynosi krwawe żniwo w Europie – akcentował minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że dotąd Polska straż graniczna brała udział w uszczelnianiu granic UE. Była m.in. na granicy macedońsko-serbskiej.

RIRM

 

drukuj