Szef gabinetu politycznego KPRM Krzysztof Kubów zostanie mianowany pełnomocnikiem rządu ds. gospodarki wodorowej

Szef gabinetu politycznego Kancelarii Premiera Rady Ministrów Krzysztof Kubów zostanie mianowany pełnomocnikiem rządu ds. gospodarki wodorowej – dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja. Uroczyste objęcie stanowiska zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Pełnomocnik będzie odpowiedzialny za opracowywanie kierunków rozwoju technologii wodorowych, w tym na potrzeby energetyki i transportu. Do jego zadań będzie też należała integracja prac prowadzonych w resortach klimatu czy rozwoju nad wykorzystywaniem wodoru w gospodarce.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki wskazał, że w obliczu rozwoju technologii wodorowych powołanie pełnomocnika jest słuszne.

– Wodór jawi się jako paliwo przyszłości. Atrakcyjne paliwo, które będzie miało korzystny wpływ na ochronę środowiska a jednocześnie na konkurencyjność polskiej gospodarki. Mamy duży potencjał naukowy do rozwoju nowych technologii, także technologii wodorowej. Jednym z zadań pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodorowej byłaby integracja, koordynacja prac, które w tym obszarze toczą się w wielu miejscach. Wszystko po to, żeby Polska mogła jak najbardziej wykorzystać szanse pojawiająca się wraz z rozwojem nowych technologii – powiedział Maciej Małecki.    

Na początku lipca minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że jesienią do konsultacji powinna trafić Strategia wodorowa do 2030 roku. Ma ona stworzyć łańcuch wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych i wzmocnić rolę wodoru w bezpieczeństwie energetycznym. [czytaj więcej]

Resort klimatu szacuje, że rozwój sektora wodorowego w najbliższej dekadzie może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

RIRM

drukuj