Szef dyplomacji UE: Możemy przekazać Ukrainie pomoc, jeśli będzie współpracować z MFW

UE może przekazać Ukrainie makrofinansową pomoc w wysokości 1,2 mld euro, jeśli będzie współpracować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i spełniać wymogi dotyczące praworządności – oświadczył we wtorek w Kijowie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty na Ukrainie Josep Borrell rozmawiał m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą i ministrem obrony Andrijem Taranem.

Pobyt rozpoczął od spotkania z przedstawicielami Rady Najwyższej (parlamentu) i społeczeństwa obywatelskiego.

„Silne, niezależne i efektywne antykorupcyjne instytucje i reformy sądownictwa mają decydujące znaczenie, by odpowiedzieć na oczekiwania ukraińskiego narodu” – napisał na Twitterze po spotkaniu Josep Borrell.

Na wspólnej konferencji prasowej z Dmytrem Kułebą szef unijnej dyplomacji oświadczył, że Unia Europejska jest gotowa do przekazania 1,2 mld makrofinansowej pomocy Ukrainie, by wesprzeć ją w rozwiązaniu problemów, związanych z recesją spowodowaną pandemią koronawirusa, ale w tym celu Kijów musi konstruktywnie współpracować z MFW i spełniać wszystkie wymogi, które dotyczą wzmocnienia praworządności w tym kraju.

Poinformował także, że „w ciągu kilku dni” wróci na Ukrainę wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i wspólnie udadzą się do Donbasu, by zapoznać się z sytuacją związaną z bezpieczeństwem.

Wołodymyr Zełenski i Josep Borrell rozmawiali o sytuacji w Donbasie i na zaanektowanym Krymie; omówili też przygotowania do 22. szczytu UE-Ukraina, który odbędzie się 1 października w Brukseli – podało biuro ukraińskiego prezydenta.

Josep Borrell wraz z przedstawicielami unijnej delegacji złożyli też wizytę w resorcie obrony i wzięli udział w ceremonii uczczenia pamięci poległych ukraińskich żołnierzy. Ukraińskie ministerstwo przekazało, że celem wizyty było omówienie sytuacji w strefie konfliktu w Donbasie i współpracy resortu z UE.

PAP

drukuj