fot. PAP/EPA

Szczyt ONZ w Madrycie. Delegaci prawie 200 państw dyskutują nt. ograniczenia zmian klimatycznych

W Madrycie trwa międzynarodowy szczyt klimatyczny ONZ. Delegaci z prawie 200 państw dyskutują na temat dalszych kroków zmierzających do ograniczenia zmian klimatycznych. Paryskie porozumienie klimatyczne przewiduje, że najpóźniej do przyszłego roku państwa zadeklarują konkretne zobowiązania na rzecz ochrony klimatu.

Porozumienie nakłada na kraje obowiązek ograniczenia gazów cieplarnianych. Szczyt ma służyć przygotowaniom do tego kroku. Raport opublikowany tuż przed szczytem, który odbył się w Katowicach, mówi, że wzrost temp. ziemi może wynieść najwyżej półtora stopnia Celsjusza.

– Ponieważ większe ocieplenie grozi nam uruchomieniem lawiny nieodwracalnych zmian i znajdziemy się pod koniec stulecia w innej ziemi niż ta, którą znamy – przestrzegał dr Aureliusz Mikłaszewski.

Polska opowiada się za realizacją Porozumienia Paryskiego, które szanuje specyfikę poszczególnych państw, czyli także polski węgiel. Ponadto, dokument określa neutralność klimatyczną, jako bilans między emisją i pochłanianiem. UE nastawia się głównie na emisję. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jeszcze przed rozpoczęciem szczytu w Madrycie skrytykował „absolutnie niewystarczające” zobowiązania krajów w walce z globalnym ociepleniem.

– To przywódcy polityczni powinni kierować i przewodzić wszystkim ruchom, abyśmy mogli pokonać zmiany klimatu – mówił Antonio Guterres

Zaniepokojenie zmianą klimatu wyraziła także Światowa Organizacja Zdrowia.

– Jeśli nie zastosujemy środków ochronnych, zagrożenie klimatyczne, które już widzimy, począwszy od ekstremalnych zjawisk pogodowych po wybuchy chorób zakaźnych, mogą zagrozić postępowi, jaki osiągnęliśmy w dziedzinie zdrowia na świecie w poprzednich dekadach – powiedział dr Diarmid Campbell-Lendrum ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Dlatego, by uniknąć katastrofalnego globalnego ocieplenia ważne są rozmowy przywódców na szczycie w Madrycie – mówił Petteri Taalas, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej.

– Nie ma powodu by być całkowicie pesymistycznym, że nic się nie dzieje. Myślę, że coś się dzieje, ale do tej pory poziom ambicji nie był wystarczająco wysoki – wskazał Petteri Taalas.

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, bieżący rok będzie drugim lub trzecim najcieplejszym rokiem w historii. W raporcie stwierdzono, że stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze Ziemi stale rośnie i osiągnęło w 2018 roku rekordowy poziom. COP w Madrycie powinien się skończyć ustaleniem konsensusu dla dobra wszystkich – dodał dr inż. Aureliusz Mikłaszewski, prezes Zarządu Dolnośląskiego Klubu Ekologicznego.

– Tzn. ci, którzy więcej zyskali na spalaniu paliw kopalnych, węgla, ropy gazu, powinni zapłacić więcej, ci którzy na tym nie zyskali, szczególnie kraje biedniejsze nie powinni tyle płacić, bo ich po prostu na to nie stać – powiedział dr inż. Aureliusz Mikłaszewski.

Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że polska polityka energetyczna i klimatyczna opierają się na zdrowym rozsądku, na ewolucji, która zakłada znaczące zmniejszenie naszej zależności od węgla, a jednocześnie bezpieczeństwo i niskie ceny energii. Temat neutralności klimatycznej Unii do 2050 roku ma być poruszony także na unijnym szczycie, który odbędzie się w połowie grudnia.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl