Szczecin. IX Jarmark Jakubowy od czwartku

Blisko 300 wystawców z Polski i zagranicy będzie prezentować rękodzieło m.in. malarstwo ludowe i rzeźby drewniane podczas dziewiątej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek i będzie trwało do niedzieli.

„Jarmark jest dodatkiem do odpustu, który odbywa się w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba w Szczecinie” – powiedziała w rozmowie z PAP organizatorka wydarzenie Bożena Kordykiewicz. Patron katedry, opiekun pielgrzymów i zakonów rycerskich wspominany jest w Kościele katolickim 25 lipca.

Punktem centralnym będzie Msza św. odpustowa sprawowana przez ks. abp. Andrzeja Dzięgę we wtorek, podczas której odbędą się święcenia kapłańskie. Uroczystości poprzedzą rekolekcje prowadzone przez ks. Andrzeja Krzystka, Nieszpory Jakubowe oraz Kapituła Katedralna.

Podczas jarmarku na uliczkach okalających Bazylikę Archikatedralną oraz pobliski pl. Orła Białego swoje produkty i rękodzieło będzie prezentować blisko 300 wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Węgier. Na straganach będzie można znaleźć produkty tradycyjne m.in. miody, chleby, wędliny, sery, a także malarstwo ludowe, rzeźby drewniane czy kosze z wikliny.

„Po raz pierwszy na Jarmarku Jakubowym na placu katedralnym powstanie obóz rzemieślników. Każdy odwiedzający będzie mógł zobaczyć jak dawniej pracowała cieśla, tkaczka, farbiarka czy rybak, a także wziąć udział w prowadzonych przez nich warsztatach” – zaznaczyła Bożena Kordykiewicz.

Jarmark to również koncerty. Na scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Pomorza Zachodniego: „Jarzębina”, „Drawianki”, „Suchanianki” oraz „Lipka”. W piątek na scenie wystąpi zespół „Raz Dwa Trzy”, a w sobotę zagrają „Lachersi” wykonujący tradycyjne melodie Lachów Sądeckich.

Organizatorzy szacuję, że Jarmark Jakubowy w Szczecinie odwiedzi przeszło 100 tys. osób.

Historia szczecińskiej katedry sięga 1187 r. Wtedy powstał w jej miejscu drewniany kościół. Mury dzisiejszej katedry wzniesiono w XV wieku. Świątynia była trzecią w mieście – po kościele świętych Piotra i Pawła i kościele św. Wojciecha, po którym nie zachował się żaden ślad – i od samego początku patronował jej św. Jakub. W czasie II wojny światowej została zniszczona. W latach 70. ubiegłego wieku odbudowano ją. Do dziś trwają prace nad przywróceniem katedrze dawnej świetności. Budowla odzyskała m.in. iglicę, zamontowano w niej nowe organy.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl