fot. PAP/EPA

Sytuacja w Libii dalej napięta. W Berlinie nie udało się wynegocjować trwałego rozejmu

W Berlinie odbył się szczyt pokojowy w sprawie Libii. Niemcy mówią o sporym sukcesie. Stany Zjednoczone studzą nastroje i przekonują, że wciąż jest wiele do zrobienia. Nie udało się wynegocjować trwałego rozejmu.

Rozmowy podczas szczytu w Berlinie przełomu nie przyniosły. Dały jednak nadzieję, że sytuacja w Libii w końcu się uspokoi.

– Poczyniono postępy w kierunku pełnego zawieszenia broni, rozejmu, tymczasowego odstąpienia. Wciąż jest wiele do zrobienia – powiedział po zakończeniu szczytu sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydenci Rosji, Turcji i Francji a także premierzy Wielkiej Brytanii i Włoch. Obecna była również Angela Merkel. Niemiecka kanclerz twierdzi, że szczyt zakończył się sukcesem. [czytaj więcej] 

– Mamy nadzieję zmienić obecną sytuację i dać Libijczykom prawo do samostanowienia powrót do wolności i pokoju – mówiła Angela Merkle.

Tak się może stać, jeśli państwa trzecie całkowicie wstrzymają dostawy amunicji do Libii, a w obszar konfliktu nie będą wysyłane żadne obce siły wojskowe, a to ustalono podczas pokojowego szczytu.

– Teraz stoimy w obliczu ryzyka prawdziwej eskalacji regionalnej i tego ryzyka udało się uniknąć w Berlinie – oczywiście pod warunkiem, że możliwe jest utrzymanie rozejmu, a następnie przejście do trwałego zawieszenia broni – stwierdził António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Cieniem na rozmowach położyły jednak sobotnie wydarzenia. Znajdujące się na południowym zachodnie Libii pola naftowe, zostały opanowane przez oddziały samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej dowodzone przez generała Chalifa Haftara. To spowodowało, że do spotkania twarzą w twarz jego oraz libijskiego premiera Saraża nie doszło.

– Obie strony nie zgodziły się na trwałe zawieszenie broni. Zawieszenie broni jest teraz tymczasowe. Sytuacja może się pogorszyć w dowolnym momencie – podsumował Kemal Hozaifa, były urzędnik tymczasowego rządu Libii.

Deklaracja końcowa szczytu wzywa do przeprowadzenia wymiany jeńców, poszanowania prawa międzynarodowego, praw człowieka a także przejrzystego i sprawiedliwego” podziału zysków z handlu ropą naftową.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl