fot. wikipedia

Świętokrzyskie: trwają uroczystości upamiętniające żołnierzy AK

Dziś drugi dzień odbywających się w Starachowicach trzydniowych uroczystości upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej z tych terenów – podkomendnych płk Jana Piwnika „Ponurego” oraz mjr Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.

Dzisiejsza część obchodów będzie miała miejsce na polanie na Wykusie. Oprócz uroczystej Mszy św. zaplanowano m.in. przedstawienie poświęcone powrotowi „Ponurego” w rodzinne strony.

Głównymi organizatorami wydarzenia są Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt” oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Obwód Świętokrzyski.

Łukasz Janczewski, sekretarz Środowisk Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt” mówi, że w obchody przyciągają coraz więcej młodych ludzi.

– Najważniejsze punkty tych uroczystości to Msza Święta na Wykusie, to jest takie uroczysko, miejsce obozowania żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”, ona zawsze odbywa się w sobotę. Drugi punkt to Msza Święta w Wąchocku na terenie klasztoru cystersów. Bardzo w propagowanie pamięci o „Ponurym”, „Nurcie” i ich żołnierzach są zaangażowani miejscowi nauczyciele, którzy zachęcają młodzież do udziału w różnych uroczystościach, nie tylko tych czerwcowych, ale też w ciągu roku, bo mniej więcej raz w miesiącu odbywa się jakaś uroczystość w miejscach walk. Natomiast Wykus jest takim miejscem centralnych obchodów – podkreśla Łukasz Janczewski.

Uroczystości upamiętniające podkomendnych „Ponurego” i „Nurta” zakończą się jutro w Wąchocku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj