Świętokrzyskie: do końca roku w regionie ma powstać bank mleka kobiecego
Do końca roku przy Regionalnym Centrum Naukowo–Technologicznym w Podzamczu koło Kielc ma powstać bank mleka kobiecego. „Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej zrealizować tę inwestycję” – powiedział w czwartek dyrektor instytucji, Krzysztof Ołownia.
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne od dłuższego czasu pracuje nad stworzeniem banku mleka. Działania przerwała pandemia. W tym roku pomysł powrócił.
„RCNT posiada zarówno zasoby kadrowe, jak i lokalowe, które w zupełności wystarczą do uruchomienia tego przedsięwzięcia” – powiedział Krzysztof Ołownia, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.
„Brakującym ogniwem jest sprzęt. Koszt zakupu urządzeń szacujemy na około 900 tys. złotych. Liczymy, że do końca roku uda nam się pozyskać środki zewnętrzne i uruchomić pierwszy w regionie bank mleka. Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej zrealizować tę inwestycję” – dodał.
Zaznaczył, że RCNT zamierza nawiązać współpracę ze świętokrzyskimi szpitalami.
„Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z dyrektorami kilku szpitali. Będziemy wyróżniać się spośród pozostałych banków tym, że sami będziemy odbierać mleko od matek z oddziałów ginekologiczno-położniczych” – zaakcentował dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.
O potrzebie utworzenia w regionie banku mleka mówiono podczas konferencji zorganizowanej w czwartek w RCNT, która była poświęcona tematowi znaczenia karmienia noworodków naturalnym pokarmem. Do udziału w niej zaproszono przedstawicieli środowiska medycznego: dyrektorów szpitali z regionu, ordynatorów oddziałów ginekologicznych i ginekologiczno-położniczych, neonatologicznych, położne, a także pracowników szkół rodzenia i poradni laktacyjnych.
Specjaliści zwracali uwagę, że mleko matki jest pożywieniem najlepiej dostosowanym do potrzeb rozwijającego się dziecka. Zarówno WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), jak i Amerykańska Akademia Pediatrii zalecają karmienie mlekiem ludzkim przez pierwsze pół roku życia jako najlepszy sposób żywienia niemowląt i małych dzieci dla zapewnienia im prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Niestety, w niektórych przypadkach karmienie noworodków przez naturalną matkę jest niemożliwe. Tak bywa m.in. w przypadku przedwczesnych urodzeń. U dzieci urodzonych przed terminem problemy odżywiania, zaburzenia motoryki jelit, a przede wszystkim martwicze zapalenie jelit są drugim, po niewydolności oddechowej, problemem klinicznym niedojrzałego noworodka. Karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób zmniejsza odsetek występowania zarówno martwiczego zapalenia jelit, jak i sepsy.
Podawanie naturalnego mleka dzieciom, które nie mogą go otrzymać od własnych mam, jest możliwe tylko dzięki bankom mleka – gdzie oddają go mamy, które pokarmu mają za dużo i gdzie mleko przechowywane jest w specjalistycznych warunkach.
W Polsce funkcjonuje obecnie 16 banków mleka.
PAP



