fot. PAP/Radek Pietruszka

Święto Służby Ochrony Państwa

W Warszawie odbyły się obchody święta Służby Ochrony Państwa. W tym roku uroczystości na Zamku Królewskim zbiegły się z setną rocznicą powstania Brygady Ochronnej, czyli formacji chroniącej najważniejsze osoby w państwie, której Służba Ochrony Państwa jest spadkobiercą.

W Warszawie miały miejsce obchody święta Służby Ochrony państwa. Podczas uroczystości głos zabrał prezydent RP. W swoim przemówieniu Andrzej Duda wspominał funkcjonariuszy, którzy zginęli na służbie. Prezydent podkreślał też, że SOP jest formacją profesjonalną i skuteczną.

– To jest – pozwolę sobie to powiedzieć – wielka wzruszająca i niezwykła tradycja, że nigdy nie było takiej sytuacji, jak sięgamy pamięcią, żeby zginął ten, kto jest ochraniany, a nie zginęli wraz z nim ci, którzy go ochraniali. Mówię o tym i podkreślam to, bo wszyscy wiemy, że w ostatnim czasie w Europie, niedaleko nas, miały miejsce ataki na osoby pełniące najważniejsze funkcje państwowe. W obu przypadkach niestety były to ataki udane, choć na szczęście nikt nie zginął. (…) Nigdy taka sytuacja nie miała miejsca, jeśli chodzi o Państwa zadania, o to, czym Państwo się zajmujecie. W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję za to z całego serca – mówił Andrzej Duda.

Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe funkcjonariuszom SOP, a minister spraw wewnętrznych i administracji – awanse na wyższe stopnie służbowe. Miała też miejsce promocja funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski oraz ślubowanie nowoprzyjętych.

Początki Służby Ochrony Państwa sięgają 1924 roku. Wtedy po zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza ustanowiono Brygadę Ochronną – specjalną formację do ochrony najważniejszych osób w państwie.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl