fot. pixabay.com

Światowy Dzień Krwiodawcy

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Krwiodawcy. W tym roku przypada on w 20. rocznicę jego ustanowienia. Tegoroczna kampania nosi hasło: „20 lat świętowania dawstwa: Dziękujemy Krwiodawcom!”. Każdego roku ponad 620 tysięcy osób w Polsce honorowo oddaje krew. Prawie 80 procent tych osób oddało krew więcej niż jeden raz. Liczba honorowych dawców rośnie.

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi, Małgorzata Lorek, podkreśliła, że w Polsce mamy coraz więcej bardzo młodych krwiodawców.

W grupie 30-, 40-latków aktywnie zaangażowanych w krwiodawstwo jest ok. 3,5 procent. Natomiast wśród młodszych – mimo że mniej osób się urodziło – ponad 4,5 proc. efektywnie oddaje krew i się angażuje. Zatem wśród młodzieży rzeczywiście ten trend zaangażowania społecznego, chęci pomagania drugiemu człowiekowi jest obserwowalny – wyjaśniła.

W Polsce do pobierania krwi i jej składników uprawnione są: regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl