Strefa Gazy: w atakach Izraela zginęło w niedzielę co najmniej 31 Palestyńczyków, w tym dzieci
W niedzielnych atakach Izraela w Strefie Gazy zginęło co najmniej 31 Palestyńczyków, w tym dzieci – przekazała agencja Reutera, powołując się na palestyńskie służby medyczne. Według ratowników medycznych najwięcej osób zginęło w atakach na miasto Bajt Lahija i Dżabalija – w sumie 13.
Te dwa miasta położone na północy palestyńskiej półenklawy są celem nowej ofensywy armii izraelskiej w Strefie Gazy. Są tam dwa największe obozy dla uchodźców, które powstały dziesiątki lat temu. W całej półenklawie jest ich osiem.
Obozy powstały po wojnie Izraelczyków z Arabami (1948-49) zamieszkującymi tereny objęte brytyjskim mandatem nad Palestyną. Wówczas obozy miały zapewnić tymczasowy dom dla przemieszczonych mieszkańców, a pieczę nad tymi ośrodkami powierzono powstałej w 1949 rokiem Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA).
Pozostali Palestyńczycy ponieśli śmierć w niedzielę w pomniejszych atakach w mieście Gaza i na południu półenklawy. Wśród tych ataków najwięcej osób zginęło w Chan Junus – osiem osób, w tym czwórka dzieci – poinformowały służby medyczne w Strefie Gazy.
Palestyńczycy oskarżyli Izrael o przeprowadzanie „czystek etnicznych”, ponieważ dwie miejscowości na północy Strefy Gazy, które są objęte rozkazem ewakuacji, mają posłużyć do utworzenie stref buforowych odgraniczających Palestyńczyków od Izraela.
Izrael odrzucił te oskarżenia, tłumacząc, że kontynuuje tam walkę z organizacją terrorystyczną Hamas.
W sobotę Siły Obronne Izraela (CAHAL) wysłały dywizję do Dżabalii, aby wzmocnić operujące tam dwa bataliony – oświadczyło w sobotę dowództwo. Setki palestyńskich bojowników zostało zabitych w tych okolicach podczas walk, które nasiliły się w tym rejonie Strefy Gazy 5 października.
Izrael rozpoczął operację przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy po ataku tej terrorystycznej organizacji 7 października. Był to największy zamach terrorystyczny w historii Izraela, zginęło w nim ok. 1200 osób, a 251 porwano; ok. 100 zakładników jest wciąż przetrzymywanych w Strefie Gazy.
Zarazem ta ofensywa sił Izraela przemieniła większość palestyńskiej półenklawy w ruiny i w jej wyniku zginęło ponad 43 tys. Palestyńczyków.
Izraelski parlament przyjął w poniedziałek przeważającą większością głosów ustawę zakazującą działania UNRWA na terenie tego kraju. Izrael od dawna krytykował tę organizację i oskarżał jej pracowników o udział w ataku Hamasu 7 października.
PAP