Strasburg: debata w Parlamencie Europejskim na temat pomocy powodzianom w krajach członkowskich
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpoczęła się debata na temat pomocy powodzianom w krajach członkowskich. O dyskusję wnioskowała m.in. grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W wyniku żywiołu ucierpiały nie tylko Polska i Czechy, ale również Austria, Słowacja, Niemcy i Węgry.
W Polsce najbardziej dramatyczna sytuacja występuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Straty są poważne, na obszarach kilku województw rząd wprowadził stan klęski żywiołowej.
Europoseł Arkadiusz Mularczyk powiedział, że Unia Europejska powinna stworzyć specjalne fundusze pomocowe na walkę ze skutkami powodzi.
– Ta debata ma na celu zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej na potężne zniszczenia, których doznaliśmy w infrastrukturze miejskiej, komunalnej, prywatnej. Będziemy wzywać Komisję Europejską o tworzenie specjalnych funduszy, żeby wesprzeć tereny, które zostały poszkodowane oraz mieszkańców i ich majątek, dobytek. Będziemy chcieli, żeby Unia stworzyła specjalne fundusze pomocowe dla tych regionów i mieszkańców, którzy zostali dotknięci przez powodzie, deszcze, osuwiska i ponieśli straty materialne. To jest nasz główny cel. Liczymy, że Unia wyasygnuje pewną kwotę środków – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.
Państwa unijne dotknięte powodzią, które będą chciały skorzystać z unijnej pomocy, muszą oszacować starty spowodowane klęską żywiołową. O wysokości pomocy finansowej będzie decydować Komisja Europejska, a następnie zgodzić muszą się Europarlament i Rada Unii Europejskiej.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że w czwartek do Polski przyjedzie szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji ma się pojawić się na terenach dotkniętych niszczycielską powodzią.
RIRM