Stowarzyszenie „Wiara i Czyn” ws. wstrzymania emisji programu „Warto rozmawiać” w TVP: W dobie epidemii obywatelom należy się dostęp do szerokiego spektrum poglądów, zwłaszcza na antenach telewizji państwowej

O kształcie ramówki nadawcy publicznego jakim jest TVP powinni współdecydować sami widzowie, którzy śledząc konkretny program wyrażają aprobatę i zaufanie dla pracy niezależnych dziennikarzy. Takimi z pewnością są twórcy programu „Warto rozmawiać”, którzy swoją pracą zdobyli przez lata zaufanie widzów. Obywatelom należy się dostęp do szerokiego spektrum poglądów, zwłaszcza na antenach telewizji państwowej finansowanej z abonamentu i dotowanej z budżetu państwa – napisało Stowarzyszenie „Wiara i Czyn” w odpowiedzi na wstrzymanie emisji programu Jana Pospieszalskiego i Pawła Nowackiego.

Poniżej prezentujemy pełne stanowisko Stowarzyszenia „Wiara i Czyn” w sprawie zablokowania programu „Warto rozmawiać” na antenie TVP.

Stanowisko Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”

wobec wstrzymania emisji programu „Warto rozmawiać” w TVP

19 kwietnia 2021 r. na antenie TVP3 (w paśmie ogólnopolskim) miał zostać wyemitowany (na żywo) kolejny odcinek programu publicystycznego „Warto rozmawiać”. Tematem audycji miały być m.in. konsekwencje trwającego od ponad roku stanu epidemii, których doświadczają dzieci i młodzież szkolna, zmuszeni do trwania w izolacji.

5 minut przed wejściem na antenę – jak poinformowali w mediach społecznościowych twórcy programu – kierownictwo TVP podjęło decyzję o wstrzymaniu emisji.

Następnego dnia Komisja Etyki TVP poinformowała, że audycja z 12 IV naruszyła standardy dziennikarskiej rzetelności, prezentując poglądy głównie krytyczne wobec aktualnej polityki epidemicznej władz. [zobacz audycję] 

Stowarzyszenie „Wiara i Czyn” wyraża głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Program panów Jana Pospieszalskiego i Pawła Nowackiego od lat jest unikatowym, autorskim formatem publicystycznym w ramówce TVP.

O kształcie ramówki nadawcy publicznego jakim jest TVP powinni współdecydować sami widzowie, którzy śledząc konkretny program wyrażają aprobatę i zaufanie dla pracy niezależnych dziennikarzy. Takimi z pewnością są twórcy programu „Warto rozmawiać”, którzy swoją pracą zdobyli przez lata zaufanie widzów. W dobie największego po 1989 r. kryzysu społecznego, jakim jest epidemia, obywatelom należy się dostęp do szerokiego spektrum poglądów, zwłaszcza na antenach telewizji państwowej finansowanej z abonamentu i dotowanej z budżetu państwa.

Stowarzyszenie wyraża uznanie dla warsztatu i dorobku dziennikarskiego twórców „Warto rozmawiać”, liczy na rychły powrót programu na antenę TVP – łącznie z niewyemitowanym odcinkiem.

drukuj