Stop Bankowemu Bezprawiu proponuje klubom parlamentarnym projekt noweli Kodeksu postępowania cywilnego

Stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” złożyło w klubach parlamentarnych projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Eliminuje on możliwość stosowania bankowego tytułu egzekucyjnego oraz dostosowuje polskie prawo do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o wyrok dot. wydawania nakazów zapłaty na podstawie ksiąg bankowych.

Prezes SBB Arkadiusz Szcześniak liczy, że któryś z sejmowych klubów złoży ten projekt nowelizacji dwóch artykułów KPC jako inicjatywę poselską.

Po pierwsze SBB chodzi o to, by prawidłowo wykonano wyrok TK z 2015 r. Uznał on za niezgodne z konstytucją zapisy o bankowym tytule egzekucyjnym i nie powinny obowiązywać dłużej niż do 1. Sierpnia 2016 r.

– Niestety, poprzednia koalicja rządowa PO-PSL przegłosowała ustawę, która zezwoliła na funkcjonowanie tych niekonstytucyjnych przepisów w nieskończoność. W naszej ocenie tak nie powinno być. Wyrok Trybunału powinien być wykonany prawidłowo i to jest jednym z zapisów tej ustawy. Drugi zapis dotyczy tzw. nakazów zapłaty. Są to narzędzia prawne, które pozwalają bankowi w sposób dowolny wpisać kwotę zadłużenia, i taką kwotę sąd zazwyczaj akceptuje – niestety – bez żadnej weryfikacji. Ostatnie wyroki Trybunału Sprawiedliwości potwierdziły, że takie zapisy są niezgodne z dyrektywami, dlatego że nie gwarantują prawdziwej ochrony konsumentom, a także nie wymuszają na sędziach badania umowy pod kontem jej zgodności z prawem – mówi Arkadiusz Szcześniak.

Stąd SBB w Kodeksie postępowania cywilnego proponuje dodać jeden artykuł, mówiący, że jeżeli wierzyciel prowadzi egzekucję na podstawie BTE opatrzonego klauzulą wykonalności, „postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone na wniosek dłużnika”.

Stowarzyszenie liczy na to, że grupa 15 posłów złoży nowelizację jako projekt poselski jeszcze przed wyborami samorządowymi. Na razie deklarację poparcia złożył klub Kukiz’15.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl