fot. bialykruk.pl

Stanowisko oświatowej „Solidarności” w Gdańsku ws. zapowiedzi likwidacji przedmiotu Historia i Teraźniejszość

Prezydium gdańskiej Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” opublikowało swoje stanowisko w sprawie likwidacji przedmiotu Historia i Teraźniejszość i przekazało je do resortu edukacji. W dokumencie związkowcy wskazują, że nie ma merytorycznych argumentów, by likwidować przedmiot, który miał wypełniać pewną lukę w nauczaniu historii najnowszej.

Przewodnicząca gdańskiej oświatowej „Solidarności”, Bożena Brauer,  powiedziała, że likwidacja przedmiotu Historia i Teraźniejszość doprowadzi do ograniczenia lekcji historii w szkołach.

– W tej chwili już są gotowe arkusze organizacji szkół na rok szkolny 2024/2025, zaopiniowane są one przez związki zawodowe i przygotowane według obowiązującego rozporządzenia. Natomiast nowe rozporządzenie powoduje, że godziny dla nauczycieli historii, dla nauczycieli, którzy uczyli przedmiotu Historia i Teraźniejszość, zostają w dużej mierze zmniejszone, co będzie powodowało być może brak etatów w niektórych szkołach – zaznaczyła Bożena Brauer.  

Projekt rozporządzenia, w którym zrezygnowano z nauczania przedmiotu Historia i Teraźniejszość, trafił do konsultacji publicznych 10 kwietnia 2024 roku.

Od 2025 r. Historię i Teraźniejszość ma zastąpić Edukacja Obywatelska. Naukę przedmiotu dokończą uczniowie, którzy we wrześniu przyszłego roku będą w drugich klasach.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl