(fot.PAP)

Sprzedaż PKL zagrozi ekonomii państwa

Sprzedaż PKL może zagrozić interesom ekonomicznym państwa – alarmuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak napisała jedna z gazet, Agencja wskazała, że nieruchomości PKL wybudowano na terenach należących do prywatnych właścicieli, których z ziemi wywłaszczono „pod cel publiczny”.

Według Agencji po sprzedaży mogą oni wystąpić z roszczeniami do Skarbu Państwa. Ponadto ABW wykazała, że część majątku PKL położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a w myśl prawa zasoby przyrodnicze parków narodowych nie podlegają przekształceniom własnościowym.

Wskazane przez ABW argumenty praktycznie i formalnie wykluczają prywatyzację – mówi poseł Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski, która zawiadomiła wcześniej ABW, NIK i prokuraturę w tej sprawie.

– Widzimy tutaj poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. Widzimy poważne zagrożenia, które mogą wiązać się z prywatyzacją PKL. Uważamy że przedsiębiorstwo, które przynosi duże zyski, – bo PKL przynosi prawie 10 mln zysku rocznie – nie powinno być oddawane czy sprzedawane w obcy kapitał. Do końca nikt nie wie co  stałoby się z PKL – powiedział pos. Arkadiusz Mularczyk.

W tym kontekście jak dodał poseł nieracjonalne jest postępowanie PKP, któremu podlegają Polskie Koleje Linowe.

– Polskie Koleje Państwowe, które na chwilę obecną są właścicielem PKL, mają olbrzymie długi, dlatego chcą zbyć się PKL nie patrząc na zagrożenie jakie to może spowodować dla Polski. To są zagrożenia dla interesów ekonomicznych państwa oraz dla tych wszystkich miejsc gdzie przez tak wiele lat te wyciągi funkcjonowały. Inwestor podejmuje tutaj szereg działań na różnych płaszczyznach, -ten potencjalny inwestor, który jest zainteresowany zakupem. (…) My musimy pamiętać o tym, że sprzedaje się tylko raz, a dotyczy to bardzo atrakcyjnych terenów górskich a te powinny pozostać w polskich rękach – dodaje pos. Arkadiusz Mularczyk.

Wypowiedź posła Arkadiusza Mularczyka:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj