fot. caritas.pl

Sprawa prześladowań na Sri Lance w Parlamencie Europejskim

Dziś w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie inauguracyjne grupy Friends of Sri Lanka z udziałem ambasador tego kraju przy Unii Europejskiej Grace Asirwatham. Posłowie dyskutowali na temat systemu GSP+ oraz obecnej sytuacji politycznej na Sri Lance m.in. w kontekście jej relacji handlowych z Unią Europejską. Ambasador Asirwatham poinformowała też o postępach prac w zakresie stworzenia mechanizmu przeciwko potencjalnym działaniom terrorystycznym na Sri Lance. Podjęto też temat prześladowań chrześcijan na Sri Lance.

Tego rodzaju spotkania to dobry moment, aby sprawa obrony podstawowych praw człowieka na świecie, w tym potępienia prześladowań chrześcijan na tle religijnym, wybrzmiała w Parlamencie Europejskim bardzo konkretnie. Na pytanie b. wiceprzewodniczącego tej instytucji europosła Ryszarda Czarneckiego, które dotyczyło obecnego stanu prześladowań chrześcijan na Sri Lance ambasador Grace Asirwatham potwierdziła, że mniejszość chrześcijańska liczy tam jakieś 8-10 proc. społeczeństwa. Przyznała, że w jej kraju pomimo tego, że konstytucja Sri Lanki mówi o ochronie praw mniejszości religijnych pojawiają się małe grupy ekstremistów nietolerancyjnych wobec mniejszości chrześcijańskich. Przypomnieć należy, że w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors 2019 Sri Lanka uplasowała się na 46 miejscu.

Ambasador Sri Lanki podczas spotkania w europarlamencie zapewniła, że chrześcijanie to ważna społeczność na Sri Lance, a współpraca z organizacjami zwalczającymi działania terrorystyczne jest dla tego kraju bardzo ważna.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj