Spory o przyjmowanie imigrantów

Propozycja Komisji Europejskiej, by obowiązkowo rozdzielić między kraje Unii Europejskiej 40 tysięcy uchodźców, którzy docierają do Europy przez Morze Śródziemne, budzi zdecydowany opór niektórych państw unijnych.

Imigranci wciąż płyną do Europy. Ostatni duży przerzut uchodźców liczy tysiąc osób. 17 z nich znaleziono martwych na pokładzie.  Śmierć nastąpiła prawdopodobnie z wycieńczenia. Przybysze – głównie z Erytrei – zatrzymali się na Sycylii.

Włochy i Grecja kojarzą się przede wszystkim z rosnącą falą imigrantów. Ale zdaniem dyplomatów, plan Komisji Europejskiej – aby obowiązkowo rozparcelować uchodźców po całej Unii według klucza opartego na wielkości PKB oraz liczbie ludności w danym kraju – wywołuje wiele kontrowersji.

Według tego klucza Polska miałaby przyjąć 2659 osób. Jak wiadomo, na podjęcie nadzwyczajnych działań relokacji imigrantów zezwala unijny traktat w sytuacji nagłego i dużego napływu imigrantów do któregoś z państw członkowskich. Jednak Wielka Brytania, Irlandia i Dania, zagwarantowały sobie wyjątki w unijnym traktacie. Krytyczne są także kraje bałtyckie, Czechy, Rumunia i Bułgaria.

Propozycją Komisji Europejskiej zajmą się ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej na spotkaniu w Luksemburgu, 15 czerwca. Do jej przyjęcia potrzebne jest poparcie kwalifikowanej większości w Radzie Unii.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl