fot. PAP/EPA

Somalia: Co najmniej 15 osób zginęło w ataku bombowym na bazę wojskową w Mogadiszu

Co najmniej 15 osób zginęło we wtorek rano w samobójczym ataku bombowym na bazę wojskową w stolicy Somalii, Mogadiszu – poinformował przedstawiciel armii. Bilans ofiar może wzrosnąć. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.

Atak był wymierzony w centrum szkolenia somalijskiej armii – podaje agencja AFP.

Przebrany za żołnierza zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze na oczach rekrutów „stojących w kolejce przed bazą wojskową” we wschodniej części miasta – powiedział Mohamed Adan. Twierdził, że „naliczył około 15 rekrutów, którzy zginęli w wybuchu”.

Agencja Reutera, powołując się również na przedstawiciela armii, informuje o co najmniej 10 ofiarach śmiertelnych.

To jeden z najkrwawszych zamachów w ciągu ostatniego półtora roku w stolicy Somalii, regularnie atakowanej przez powiązaną z Al-Kaidą islamistyczną organizację Asz-Szabab. Islamiści poprzysięgli upadek wspieranego przez społeczność międzynarodową rządu federalnego Somalii.

Ataki te, przeprowadzane przez zamachowców samobójców lub dokonywane przy użyciu wyładowanych materiałami wybuchowymi samochodów pułapek, są często wymierzone w cele związane z bezpieczeństwem (punkty kontrolne oraz bazy wojskowe i policyjne), a także w obiekty rządowe.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, w tym w stolicy.

Ugrupowanie Asz-Szabab zostało wpisane na listę organizacji terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię, USA oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl