fot. twitter.com/SolidarnaPL

Solidarna Polska: Wyborcy Zjednoczonej Prawicy mają prawo do informacji ws. środków z Funduszu Wsparcia Artystów

Wydatkowanie środków z Funduszu Wsparcia Artystów wzbudziło wiele głosów oburzenia wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy; mają oni prawo do informacji, dlatego głosowaliśmy za jawnością – oświadczyła dziś Solidarna Polska.

Sejm zdecydował, że wysłucha informacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotra Glińskiego, ws. procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Za uzupełnieniem porządku obrad Sejmu o ten punkt zagłosowało m.in. 17 posłów Solidarnej Polski.

Wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o ten punkt poparło 232 posłów, 217 było przeciw. Za wysłuchaniem informacji głosowali posłowie: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji, Kukiz’15, Polski 2050 oraz 17 posłów Solidarnej Polski. Przeciw zagłosowało 217 posłów. 2 posłów wstrzymało się od głosu.

„Wydatkowanie środków z Funduszu Wsparcia Artystów wzbudziło wiele głosów oburzenia wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy. Mają oni prawo do informacji. Dlatego głosowaliśmy za jawnością. Nasze wątpliwości budzą też inf. art. <<Przemysł pogardy>> w <<Do Rzeczy>>” – napisała Solidarna Polska w oświadczeniu.

„ZP trwa. To wartość. Dlatego musimy dbać o nasz program – są medialne informacje o przekazywaniu dużych pieniędzy na projekty atakujące polską historię i Polaków – wyborcy mają prawo do rzetelnej informacji” – podkreśliła Solidarna Polska na Twitterze.

Wpis na ten temat zamieścił także Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski.

„Nie rozumiemy decyzji o utajnieniu drugiej listy beneficjentów w sytuacji gdy wydatkowanie pierwszej transzy wzbudziło takie kontrowersje. Dobrze, że wicepremier Piotr Gliński będzie mógł przedstawić informację o wydatkowaniu środków z Funduszu na posiedzeniu Sejmu” – napisał na Twitterze.

Inny z posłów Solidarnej Polski, Janusz Kowalski, stwierdził w swoim wpisie na Twitterze, iż „w związku z dużą ilością informacji o możliwym szerokim finansowaniu projektów lub organizacji antypolskich” zgodzili się, że w interesie Zjednoczonej Prawicy jest wyjaśnienie tych wątpliwości.

„Uważamy, że jawność, przejrzystość finansowania jest bardzo istotna, dlatego posłowe Solidarnej Polski zdecydowali o takim głosowaniu. Zjednoczona Prawica to duża wartość, a przekazywanie pieniędzy wielkim organizacjom antypolskim należy wyjaśnić” – powiedział poseł Solidarnej Polski, Jacek Ozdoba.

PAP

drukuj