Skarga ws. paktu fiskalnego do Trybunału Konstytucyjnego

PiS złoży dziś skargę do Trybunału Konstytucyjnego ws. paktu fiskalnego. Głównymi zarzutami, wskazanymi we wniosku są: tryb głosowania nad ustawą ratyfikującą pakt przez Polskę oraz zgodność treści paktu z Konstytucją – powiedziała poseł Beata Szydło, wiceprezes PiS-u.

– Uważaliśmy, że forma przyjęcia dokumentu paktu fiskalnego w Sejmie zwykłą większością głosów nie powinna mieć miejsca. Powołujemy się na stosowne zapisy Konstytucji. Uważamy, że powinno być to przegłosowane w 2/3 i to jest nasz główny zarzut. Oczywiście sam pakt fiskalny, jego zawartość merytoryczna również budzi nasze wątpliwości. W naszej ocenie to jest dokument, który pozbawia Polskę prawa do suwerennego stanowienia chociażby w sprawach budżetowych czy podatkowych – powiedziała poseł Beata Szydło.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach Eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej.

Polska, godząc się na pakt oddała część suwerenności finansowej w ręce unijnych instytucji, co nie napawa optymizmem, jeśli spojrzy się na to, co dzieje się obecnie na Cyprze – zaznacza poseł Szydło.

– Decyzje zostały narzucone Cyprowi przez urzędników brukselskich, mimo, że parlament cypryjski je odrzucił. Jednak sam akt wskazania Cypryjczykom, że powinni opodatkować oszczędności obywateli pokazuje jak te mechanizmy mogą być stosowane. Oczywiście strona merytoryczna paktu fiskalnego jest dla nas równie nie do przyjęcia. We wniosku do Trybunału podnosimy głównie zastrzeżenia proceduralne – powiedziała poseł Beata Szydło.

RIRM

 

drukuj