Serbia: może dojść do kolejnej wojny na Bałkanach

Serbskie władze ostrzegają przed nową wojną na Bałkanach. Podkreślają, że mogłoby do niej dojść, jeżeli Albańczycy utworzą wspólne państwo z Kosowem, a Zachód nie będzie temu przeciwny.

Premier Albanii w wywiadzie prasowym powiedział, że nie można wykluczyć unii pomiędzy Albanią i zdominowanym etnicznie przez Albańczyków Kosowem, jeżeli perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej państw Bałkanów Zachodnich spełzną na niczym.

Z kolei serbski minister pracy i polityki społecznej akcentował, iż spodziewa się, że Unia Europejska i NATO potępią takie oświadczenia. W przeciwnym wypadku – jak podkreślał – może dojść do kolejnej wojny na Bałkanach. Dodał, że w takiej wojnie uczestniczyć będą także Macedonia i Czarnogóra, w których mieszkają duże albańskie mniejszości.

Premier Serbii, który w ciągu ćwierćwiecza zmienił się ze skrajnego nacjonalisty w prounijnego reformatora, wyraził opinię, że połączenie Albanii i Kosowa pozostanie jedynie „pobożnym życzeniem”. Wezwał Unię Europejską, aby zareagowała.

Zarówno Serbia, jak i Albania wielokrotnie deklarowały chęć przystąpienia do Unii Europejskiej. Obydwa kraje mają status kraju kandydującego do jej struktur.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl