Senat zmniejszył kwoty za prosumencką energię

Senat zmniejsza gwarantowane kwoty przy odsprzedaży energii dla prosumentów. Senatorowie przyjęli około stu poprawek do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Większość ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący. 

Największe kontrowersje budziły zapisy dotyczące tzw. taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji OZE.  W Sejmie zostały przyjęte na wniosek mniejszości, przede wszystkim PSL-u.

Zapisy te gwarantowały posiadaczom instalacji o mocy do 10 kW odkup od nich energii po cenie gwarantowanej i znacznie wyższej od rynkowej.

Poprawka przyjęta przez izbę wyższą zakłada poziom wsparcia dla mikroinstalacji, do 10 kW. Mają one wynieść w roku 2016 około 40 groszy”. Sejm proponował 80 gr. Limit mocy instalacji będzie mógł wynieść do 800 MW.

OZE to pomysł propagandowy – podkreślił senator Bogdan Pęk.

– Za naszego życia nie będą w stanie zastąpić energii produkowanej w oparciu o paliwa kopalne – ropa, węgiel, gaz. Jeżeli mamy je wprowadzać w Unii Europejskiej w ogromnej skali, podczas gdy reszta świata tego nie robi, to tracimy zdolność konkurencji – ze wszystkimi negatywnymi skutkami, a przede wszystkim z pozbawieniem siebie miejsc pracy – powiedział senator Bogdan Pęk.

Polska zobowiązała się, że do 2020 roku 15 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. W UE wskaźnik ten wynosi średnio 20 proc.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl