fot. PAP/EPA

Sekretarz stanu USA uda się z wizytą do Danii, Islandii i Grenlandii

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, w dniach 16-20 maja uda się z wizytą do Danii, Islandii i Grenlandii. Szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z przywódcami tych państw, a w Reykjaviku będzie uczestniczyć w posiedzeniu Rady Arktycznej – przekazał Departament Stanu w piątkowym komunikacie.

Wizyta Blinkena rozpocznie się w Kopenhadze, w której szef amerykańskiej dyplomacji spotka się m.in. z premier Danii Mette Frederiksen i ministrem spraw zagranicznych, Jeppe Kofodem, a także z przedstawicielami rządu Wysp Owczych.

17 maja sekretarz stanu USA uda się do stolicy Islandii Reykjaviku, w którym spotka się m.in. z prezydentem Gudnim Johannessonem i premier Katrin Jakobsdottir. Podobnie jak w Danii, tematem rozmów będą relacje dwustronne, współpraca transatlantycka i walka ze zmianą klimatu.

W dniach 19-20 maja Blinken będzie uczestniczył w odbywającym się w Reykjaviku posiedzeniu ministrów państw Rady Arktycznej. Oprócz USA w jej skład wchodzą: Kanada, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Rosja i Szwecja. Podczas spotkania szef amerykańskiej dyplomacji będzie akcentował konieczność utrzymania Arktyki jako wolnego od konfliktów regionu pokoju, a także problemy lokalnej ludności i wyzwania związane z rosnącym zagrożeniem kryzysu klimatycznego – napisano w komunikacie.

Później Blinken odwiedzi Kangerlussuaq na Grenlandii, gdzie spotka się z przedstawicielami miejscowego rządu, by omówić relacje dwustronne i zacieśnienie współpracy w całym regionie Arktyki.

PAP

drukuj