fot. sejm.gov.pl

Sejm zbierze się w poniedziałek, aby omówić sytuację epidemiologiczną w Polsce w związku z koronawirusem na świecie

W najbliższy poniedziałek odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji epidemiologicznej w Polsce w związku z epidemią koronawirusa na świecie.

O pilne zwołanie posiedzenia w tej sprawie zwrócił się do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Andrzej Duda. Dzisiaj prezydium Sejmu przychyliło się do tej prośby.

Marszałek Izby Elżbieta Witek poinformowała, że zdaniem prezydenta to specjalne posiedzenie Sejmu – a nie jedynie Rady Gabinetowej – pozwoli na powszechne przekazanie wiedzy o przygotowaniu Polski na wystąpienie koronawirusa.

– Na tym posiedzeniu będzie ten jeden punkt, czyli informacja rządu na temat prac, aktualnej sytuacji. Kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia klubowe, potem będą jeszcze pytania. Bardzo zależy nam na tym, żeby sytuację studzić. Nic złego się nie dzieje. W Polsce nie ma jeszcze żadnego przypadku zachorowania. Pan prezydent, z którym rozmawiałam, chciałby, żeby ta wiedza na temat tego, jak jesteśmy przygotowani, była wiedzą powszechną. Stąd posiedzenie Sejmu, a nie Rada Gabinetowa – wskazała Elżbieta Witek.

 

Koronawirus nie dotarł jeszcze do Polski, ale – jak wskazywał dzisiaj na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski – to kwestia czasu.

– Na dzisiaj niepotwierdzone są żadne przypadki zakażenia koronawirusem. To jest kwestia najbliższego czasu. W tej chwili w szpitalach z podejrzeniem wirusa przebywa 47 osób, 55 osób jest poddanych tzw. kwarantannie domowej, a ponad 1570 osób jest objętych tzw. monitorowaniem służb sanitarnych – podkreślił Łukasz Szumowski.

Rząd prowadzi szeroką akcję informacyjną dotyczącą koronawirusa. W jej ramach udostępnia materiały, z których można się dowiedzieć między innymi jak postępować w przypadku kontaktu z zakażonymi i w sytuacji wystąpienia objawów wirusa. Informacje te dostępne są między innymi na stronie internetowej gov.pl/koronawirus.

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu ubiegłego roku w chińskim mieście Wuhan. Wirus rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów. W Europie największa epidemia ma obecnie miejsce we Włoszech. Chorych jest tam ponad 520 osób, 14 zmarło.

RIRM

drukuj